Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Eğitim sürerken yapılacak inşaat tehlike doğuracaktır’
‘Eğitim sürerken yapılacak inşaat tehlike doğuracaktır’
İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi tarafından “İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi kapsamında yapılacak değişiklikler ve yeni binalar, Beykoz Kavacık Borsa İstanbul İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri velileri tarafından tepkiyle karşılandı.
Yaşam 10 Ocak 2018 - 07:45

İnşaat çalışmalarının şubat ayında başlayacağı açıklanmasını da tepkiyle karşılayan veliler, “Eğitim dönemi ortasında başlaması planlanan inşaatın çocuklarımızın huzurunu bozacağı ve güvenliğini tehlikeye atacağı endişesi içindeyiz” dediler. Okul arazisi içinde yapılması düşünülen projenin hali hazırda eğitim gören öğrencilerin, zaten yetersiz olan okul fiziki ortamını daha da daraltacağını kaydeden veliler, bu durumun eğitim ve öğretim hizmetlerine onarılmaz zararlar vereceğini ifade ettiler. Yeni yapılacak binanın altından NATO Petrol Boru Hattı geçtiğini ve daha önce buraya yapılmak istenen duvara bu yüzden izin verilmediğini söyleyen Veliler, yaptıkları basın açıklamasında şunları söylediler:

okul-ic

‘OLUMSUZ ETKİLERİ OLACAK'

“Prefabrik binamızda inşaatları 4 yıldır bitmediği için misafir olarak eğitim gören Selahattin Karakaşlı İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin ilkokul veya ortaokul bölümüne kaydırılması ve ikili öğretime geçilmesi söz konusudur ki bu durumda yaşları 5-11 arasındaki öğrenciler saat 14.00-19.00 arasında eğitim görebileceklerdir. İnşaat tamamlandığında binanın başka bir eğitim kurumuna tahsis edileceği açıklanmaktadır. Bu koşullarda;

1. Okul öncesi eğitim hizmeti alan öğrenciler, Kavacık Borsa İstanbul İlkokulu ana binasına taşınacağından, olumsuz etkilenecektir.
2. Kavacık Borsa İstanbul İlkokulu öğrencileri ve Özel Eğitim öğrencileri, mevcut fiziki şartların daralmasından olumsuz etkileneceklerdir.
3. Oyun çağı çocuklarının oyun alanları olan okul sahasının/bahçesinin kullanım alanı daralacak, öğrenci başına düşen metrekare büyük oranda azalacaktır.
4. Öğrenci başına düşen metrekaredeki daralma güvenlik zafiyetine neden olacak ve öğrencilerin sağlığı ve güvenliği açısından tehlike oluşturacaktır.

okul-ic-2

ÖĞRENCİLERE ZARAR VERECEK

5. Farklı gelişim özellikleri gösteren yaş gruplarının aynı ortam içinde olmasının önü açılarak ilkokul, ortaokul ve liselerin birbirinden ayrılmasının sağlandığı kanun değişikliğine aykırı bir şekilde öğrenciler için psiko-sosyal ve pedagojik açılardan olumsuz sonuçlar doğuracaktır.
6. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin temasının engellenmesi için alınan önlemler ortadayken, Lise öğrencilerinin aynı çevre içinde olması, bu kadar fiziki yakınlık içine dahil edilmesiyle gelişim çağında olan tüm öğrenciler bu durumdan olumsuz etkileneceğinden güvenlik zafiyetine neden olacaktır.

Lise olarak projelendirilen kurum inşaatının; Nisan 2010/2631 sayılı tebliğler dergisinde yayımlanan MEB Kurum Açılması Ve Kapatılmasına İlişkin Esasları kapsamında, eğitim alan okul öncesi, özel eğitim ve ilkokul/ortaokul öğrencilerinin yüksek yararı için gerekli incelemeler ve raporlara dayandırılarak yapılması gerekmektedir.”

Öğrenci velileri, hazırlanan projede kamu yararı gözetilmediğini, çocuklarının temel hakkı olan güvenli ve nitelikli eğitim hakkının gasp edildiğini düşündüklerini belirterek, “Bu bağlamda okulumuzun arazisi daraltılarak başka bir kuruma tahsis edilmesini istemiyoruz. Bu projenin başlanmadan ve acilen iptalini istiyoruz” diye konuştular.

okul-ic-3
Son güncelleme: 07:46 - 10.01.2018