Sözcü Plus Giriş

Egzersiz köklerine dönüyor!

Bu yıl kondisyon bisikletini, koşu bandını unutun; çünkü kimse artık basık, kapalı, herkesin birbirini inceleyerek zamanını doldurduğu spor salonlarında vakit geçirmek istemiyor. 2017 trendlerinin başında ekipmansız spor geliyor...

null
Güncellenme: 02:56, 25/02/2017
Egzersiz köklerine dönüyor!

Ağırlıkları atın!

‘Ağırlığınız kadar, ağırlığınızca spor yapın' söylemi bu yılın en önemli yeniliği. Öğrenmesi ve başlaması çok kolay. Tek yapılması gereken, dışarı çıkıp hareket etmeye başlamak. Mekik, şınav, plank, squat, lunge gibi vücut ağırlığı kullanılarak yapılan egzersizlere dönüşün nedenleri uzmanlarca iki etkene bağlanıyor: Birincisi, zaman içerisinde bu temel antrenman sistemi fit kalma noktasında kendini kanıtladı.

kutu-gorsel

İkinci neden ise ekonomik kaygılar… Tüm dünyada insanlar ekonomik krizle birlikte harcamalarını kısmak zorunda kaldı. Minimal ekipmanla, evde de yapılabilen bu antrenman sistemi oldukça ekonomik.

Sırta faydalı

Kişisel eğitmen Ally Gray, crawling hakkında, “Crawling birçok açıdan oldukça faydalı. Öncelikle izometrik bir hareket. Bunun anlamı, tekrarlanan gerilimde pozisyonunuzu korumak için oldukça fazla çaba sarf ediyorsunuz. Bu, yalnızca gücünüze katkı sağlamıyor, aynı zamanda dayanıklılığınızı ve sağlamlığınızı arttırmanıza da yardımcı oluyor'' diyor. Bilimsel araştırmalar; crawling'in kan basıncınıza olumlu katkı sağladığını ve sırtınız için sağlıklı bir hareket olduğunu ortaya koyuyor.

Sırt düz, kalça yukarıda

Evde yapılabilen yüksek yoğunluklu kardiyo antrenmanının ve egzersizlerinin popülerliği arttıkça, trend haline gelen egzersizlerden ilki ‘crawling'. Crawling kısaca emeklemek demek.

crawling-emeklemek

Evet, aynı bebekler gibi hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan tüm vücudu çalıştırabiliyorsunuz. Eller ve ayaklar yere değerken kalça yukarda tutuluyor. Kolunuzu ileri atarken karşısındaki bacağı senkronize biçimde ileri hareket ettiriyorsunuz. Sırt düz ve kalça yukarda olmak zorunda.

Üç boyutlu gözlüklerle

2017 yılında yıldızı daha da parlayacak olan bir başka egzersiz ise yoga. Ama bu yoga, bildiğiniz hatha, kundalini ya da vinyasa derslerine katılmayı içermiyor. Teknoloji kesinlikle 2017'nin egzersiz algısını tümden değiştirmeye hazırlanıyor.

vr-yoga

Bu üç boyutlu gözlükleri takıp, evinizin halısı üzerinde otururken aynı bir stüdyodaymış gibi yoga seansına katılabiliyorsunuz. Araştırmalar üç boyutlu gözlüklerin çok yakında diğer egzersizler için de hayata geçeceğini gösteriyor.

Tabata

Tabata, son aylarda özellikle Amerika'da popülerliği hızla artan bir egzersiz yöntemi. 20 saniye maksimum enerji harcayıp, 10 saniye dinleniyor ve bunu toplamda sekiz defa tekrar ediyorsunuz. Araştırmalar, bu tür bir egzersizle dakikada 15 kaloriye kadar yakılabileceğini gösteriyor. Alabama Montgomery Üniversitesi profesörlerinden Michele Olson'a göre bu dört dakikalık yağ yakma egzersizi doğru uygulandığında yürüme bandında geçireceğiniz 20 dakikadan en az dört kat daha fazla etkili.