Elektronik cihazları bavullarda nasıl korumalıyız?

ABD ve İngiltere’nin Türkiye’den uçuşlarda başlattığı elektronik cihaz yasağı uygulamasıyla yolcular artık uçaklarda yanlarına cep telefonlarının dışında herhangi bir cihaz alamıyor. Bu uygulamayla birlikte yolcular elektronik cihazlarını bagajlara teslim etmek zorunda kalıyor. Peki bu uygulamanın ardından yolcular bagajlarda elektronik cihazların güvenliğini nasıl sağlayacak? İşte size önemli ipuçları…

Elektronik cihazları bavullarda nasıl korumalıyız?

İyi bir bavul seçin

Bagaja teslim edeceğiniz bavulun iyi ve kaliteli olmasına özen gösterin. Çünkü uzun ömürlü olmayan bavullar kırılabilir ve içindeki eşya ve elektronik cihazlarınız zarar görebilir. Özellikle darbelere dayanıklı bavullar elektronik cihazlarınızın korumasını artıracaktır.

shutterstock_285418388-custom

Elektronik cihazları bavula kılıfıyla yerleştirin

Uçaklarda yanınıza alamadığınız fotoğraf makinesi, dizüstü ve tablet bilgisayar gibi cihazlarınızı mutlaka kılıfıyla bavulunuza yerleştirin. Kılıflar cihazlarınızın zarar görmesini azaltacaktır.

shutterstock_478954414-custom

Aksi takdirde bavulun yolculukta ya da uçağa yerleştirilirken sallanması halinde cihazlarınızda hasar oluşabilir. Kılıf seçerken de dikkat etmelisiniz. Mesela cihazın köşelerini koruyan kalın süngerli kılıfları tercih edebilirsiniz.

shutterstock_523204660-custom

Cihazınızı sıvıdan uzak tutun
Elektronik cihazlarınızı bavulda iyi bir şekilde korumanın bir diğer önemli yolu da yanında sıvı olmaması. Eğer bavulunuzun içinde alkol gibi sıvı bir şey varsa bu ciddi sıkıntılar yaratabilir. Sıvının bulunduğu şişenin kırılması halinde elektronik cihazlarınıza temas edebilir ve cihazlarınız kullanılamaz hale gelebilir.

shutterstock_546488410-custom

Bu nedenle siz bu yolculuklarda elektronik cihazlarınızın olduğu bavullara sıvıdan uzak tutmaya çalışın. Ancak, krem, şampuan, tıraş takımı ve ilaç gibi sıvıları bavulunuza koymanız gerekiyorsa, ayrı bir çantaya koyup cihazın uzak bölgesine yerleştirin.

shutterstock_278967893-custom

Cihazınızı yumuşak şeylerle sarın

Bavulunuzu yerleştirirken cihazların altında ve üstünde yumuşak eşyaların olmasına özen gösterin. Giysilerinizin arasına yerleştirebilirsiniz. Böyle yaparak cihazlarınızı sert bir darbeden korumuş olacaksınız. Özellikle alışverişlerinizi bu durumu düşünerek yapmanızı öneriyoruz. Ayrıca daha da güvenli olmasını istiyorsanız, bavulunuzun iç kısımlarına sünger koyarak daha da korunaklı hale getirebilirsiniz.

shutterstock_558809548-custom

Cihazlarını bavulun ortasına yerleştirin

Bir diğer önemli konu da cihazlarınızın bavullardaki yeri… Cihazınız mutlaka bavulunuzun ortasında yer almalı. Köşelere, alta ya da üste koymanız durumunda cihazınızın darbe alma ve kırılma riski daha da artacaktır. Ancak ortada olması halinde herhangi bir durumda en az zararı görecektir.

shutterstock_560784109-custom

Cihazları kapatmayı unutmayın

Cihazlarınızı bavula yerleştirmeden önce kapalı olduğunu bir kez daha kontrol edin. Çünkü uzun uçuşlarda fotoğraf makinesi ya da tablet bilgisayarın şarjı açık olması halinde bitebilir. Bu durumda uçuşunuzun ardından cihazınızda şarj problemi yaşamamak için kapalı olduğundan emin olun.

shutterstock_569351485-custom

Bavulunuza kırılabilir etiketi yapıştırın

Bavulunuzu havalimanında yetkili kişiye verirken görevliden kırılabilir etiketi yapıştırmasını isteyin. Böylelikle bavullarınız bagajda daha güvenli yerlere konulacaktır. Ayrıca görevliler bavulları hem uçağa yerleştirirken hem de uçaklardan alırken daha dikkatli davranacaktır.

shutterstock_287682266-custom