Emlakçı bıçak çekti, avukat olmaya karar verdi

Keiko Torigoe'nin oldukça maceralı bir hikayesi var. Japonya'da dünyaya geldi beş sene boyunca Almanya'da yaşadı, tartıştığı bir emlakçı yüzünden avukat olma kararı verdi. . İstanbul Barosu'na kayıtlı tek Japon avukat olma özelliği sahip olan Keiko Torigoe'nin hayatı bir masal gibi.

Emlakçı bıçak çekti, avukat olmaya karar verdi

İstanbul Barosu’na kayıtlı tek Japon avukat olma özelliği taşıyan Keiko Torigoe, yıllar önce 18 yaşını doldurur doldurmaz kendi deyimiyle Japonya’ya ‘Elveda’ diyerek yola çıktı. Önce Almanya’da 5 yıl süren bir yaşam mücadelesinin ardından televizyonda gördüğü İstanbul Boğazı’nı görmek için turist olarak geldiği Türkiye’ye ve insanlarına aşık oldu.
Bir gün para tahsil etmek için gittiği emlakçının kendisine bıçak çekerek tehdit etmesi nedeniyle davalık oldu. Yaşadıklarının ardından hukukçu olmaya karar veren Torigoe, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 4 yıldır İstanbul’daki adliyelerde davadan davaya koşuyor.

“AİLEM JAPONYA’DA YAŞAMAMI İSTEDİ”

Avukatlık ofisinde gazetecilere konuşan Avukat Keiko Torigoe, Japonya’da dünyaya geldiğini, ilk ve orta öğreniminin ardından, uçağa tek başına binebileceği yaşına geldikten sonra Almanya’ya taşındığını anlattı. Torigoe, “Babam ve annem benim Japonya’da yaşamamı istiyordu. Kesinlikle yurtdışında yaşamama izin vermek istemiyorlardı. Zorla tutabilecek çocukta olmadığım için tek bir aylık şans verdiler. Bir ay içinde iş ve ev bulabilirsem artık Japonya’ya dönmeden istediğim hayatı yaşayabileceğimi söylediler. Ama sadece iş ya da sadece ev bulursam Japonya’ya hatta kasabaya dönüp komşudaki kızlar gibi normal hayat yaşamamı istediler” dedi. Keiko Torigoe,  Türkiye’ye geldiği zaman hiç Türkçe bilmediğini ve 5 ay boyunca Türkçe, öğrenmen için kursa gittiğini ifade etti.

“BİR SAYFAYI ANLAYABİLMEK 4 SAAT SÜRÜYORDU”

Parası kalmadığı için iş arayışına girdiğini söyleyen Keiko Torigoe, “Japon Havayolları beni işe aldı. Böylece Atatürk Havalimanı’nda personel olarak başlangıçta Fransız Hava Yolları ve Türk Hava Yollarıyla çalışmak üzere iş hayatı başladı” dedi. Avukat olma hayali ya da isteği içinde olmadığını söyleyen Torigoe, “Bir gün arkadaşıma yardımcı olmak amacıyla emlakçıya gittim. Senet karşılığında para tahsil edecektim. Gittim. Adam bıçak çıkarttı. Benim elimden senedi aldı. Beni de yere iterek bıçakla tehdit etti.  Ben de zar zor o binadan çıkıp emniyete gittim ve o şahıstan şikayetçi oldum. Beni bıçakla tehdit eden kişi sadece 24 saat gözaltında tutuldu sonra ise serbest bırakıldı.

“5 SENEDE MEZUN OLDUM”

Torigoe en yakın arkadaşlarının üniversiteden  4 sene sonra  mezun olduğunu, mezun listesinde kendi ismini göremediği için ağladığını söyledi. Kendisini teselli etmek adına araba aldığını söyleyen Torigoe, 5 üniversite hayatını 5 senede bitirdiğini söyledi.

“HAKİM TÜRKÇE BİLİP BİLMEDİĞİMİ ARKADAŞIMA SORUYOR”

“Genelde uluslararası duruşmalara giriyorum. İş davalarına, uluslararası ticaret uyuşmazlığı davalarına, uluslararası boşanma davası ya da dolandırıcılık davalarına ve başka türlü ceza davalarına giriyorum” diyen Keiko Torigoe,  girdiği duruşmalarda hakimin yanındaki  meslektaşlarına Türkçe bilip bilmediğini sorduğunu belirtti.

“BU TOPLUMDA YAŞAMAKTAN ÇOK MUTLULUK DUYUYORUM”

Boğaz’da yaşamayı hayal ederek İstanbul’a geldiğini ancak komşusunun penceresine bakarak yaşadığını söyleyen Keiko Torigoe, Nişantaşı ve Bebek’i de beğendiği yerler arasında olduğunu söyleyerek şunları belirtti: Şişli ve Osmanbey’i sevmemin nedeni orada bütün Yahudiler, Ermeniler, Rumlar ve Müslümanlar herkes insan olarak hep beraber çok neşeli bir şekilde yaşıyor olduğunu her gün görebiliyor olmam bu beni çok mutlu ediyor. Türkiye’de insanların merhametli, cana yakın olması ve her durumda neşeyi kaybetmeme yeteneğine sahip oluyor olmanız bu benim için çok güzel. Bu toplumda yaşamaktan çok mutluluk duyuyorum. İnşallah bu şehirde ömür boyu yaşayabilirim”

,

(DHA)