Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
En mutlu günlerinde organlarını bağışladılar
En mutlu günlerinde organlarını bağışladılar
İstanbullu genç çift, örnek bir davranışla nikah öncesi tüm organlarını bağışladı.
Yaşam 1 Şubat 2019 - 11:57

İstanbul’da 29 Ocak’ta dünyaevine giren Şerif-Tuğba Macit çifti, nikah öncesi organ bağış kartlarıyla kamera önüne geçerek özellikle yeni evlenecek çiftlere organlarını bağışlamaları konusunda çağrıda bulundu.

“BİR KİŞİYİ BİLE İKNA ETMEK BİZİ SEVİNDİRİYOR”

Şerif Macit, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, eşiyle evlilik öncesi yaptıkları görüşmelerde sosyal sorumluluk konularına olan ilgisinin kendisini çok etkilediğini söyledi. Daha sonra eşiyle birkaç defa buluşarak yakınlaştıklarını anlatan Macit, hayata ve değerlere bakışlarının aynı olduğunu fark ederek evlenmeye karar verdiklerini ifade etti. Macit, nikah masasına oturmadan önce İstanbul’da bulunan bir hastaneye giderek organlarını bağışladıklarını, davetlilerin önüne organ bağış kartlarıyla çıktıklarını dile getirdi. Şerif Macit, sosyal sorumluluk anlamında hem yakınlarının hem de yeni evli çiftlerin dikkatini organ bağışı konusuna çekmeyi amaçladıklarını dile getirirken, bir kişiyi bile ikna edebilmenin kendileri için mutluluk verici olacağına işaret etti.

MUTLU GÜNÜMÜZDE MUTSUZ OLANLARA IŞIK OLMAK İSTEDİK

Tuğba Macit ise mutlu günlerinde, mutsuz olanlara ışık olmak istediklerini söyledi. Daha önce çevresinde organ ihtiyacı olan ailelerin ve yakınlarının yaşadıklarından çok etkilendiğini anlatan Tuğba Macit, bu nedenle uzun zamandır organ bağışı yapma fikrinin olduğunu belirtti. Eşinin evlenmeden önce de sosyal sorumluluk konuları ile ilgili çalışmalar yaptığını duyduğunu anlatan Macit, şöyle konuştu:

“ÇOK DEĞERLİ VE ANLAMLI BULUYORUM”

“Etrafımdaki insanlar onun yaptığı bu tip hareketlerin boş ve saçma işler olduğunu düşünüyorlardı. Ben ise çok değerli ve anlamlı buluyordum. 3 sene önce Isparta’da okulumu bitirip çalışmak için İstanbul’a geldim. Bir akşam kardeşimle Şerif’lere misafirliğe gittik. Onlar da sosyal sorumluluk konularından laf açılınca kendi gözümle ne kadar tutkulu olduğunu gördüm ve çok etkilendim. Daha sonra beraber bu konularda neler yapabiliriz diye sohbetler gelişti. Bir araya geldikçe hem tutkusu hem duyarlılığı bende başka duygular uyandırdı ve olay evliliğe kadar geldi. İlk sosyal sorumluluk projemizde organ bağışı oldu”
Daha önce organ bağışına sıcak bakmadığını söyleyen Tuğba Macit, uzun bir süre araştırma ve inceleme yaparak organ bağışının mantığına yatması dolayısıyla bağışçı olduğunu ifade etti. Bağışçı oldukları anı ölümsüzleştirmek istediklerini kaydeden Macit, bundan dolayı nikah öncesi organlarını bağışladıklarını kaydetti.

“BİR ÇOK DAVETLİ BAĞIŞÇI OLMAYA KARAR VERDİ”

Nikaha katılan yakınlarının bu durum karşısında şaşırdığını belirten Macit, aldıkları kararın davetlilerce ilgiyle karşılandığını hatta birçok kişinin organ bağışlamaya karar verdiğini söyledi. Türkiye’de çok sayıda insanın organ bağışı beklediğini anlatan Macit, “Eğer biz başka insanları mutlu edersek mutlu da oluruz. Her an herkesin başına bir şey gelebilir. Yakınımızın da bir organa ihtiyacı olabilir. Daha yaşanabilir bir hayatı birlikte oluşturabiliriz” dedi.
(AA)

Son güncelleme: 11:58 - 01.02.2019