En mutlu gününüzde bir çocuğu da mutlu edin

'Okutan Kareler' gönüllüleri ile Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın bir araya gelmesiyle maddi durumu yeterli olmayan çocuklar için güzel bir proje ortaya çıktı.

En mutlu gününüzde bir çocuğu da mutlu edin

Hala iyi insanların varlığına inanmayı sağlayacak bir proje daha gerçekleşmeye hazır. Evlenirken bir çocuğu mutlu etmek ister misiniz? Yönetmen ve Fotoğraf Sanatçısı Savaş Çıkrak “Okutan Kareler” isimli sosyal sorumluluk projesini başlatma kararı aldı. Çıkrak bu projeyi Sunucu Ceren Akdağ ve Azerbaycanlı Oyuncu Cahan Azer ile birlikte gerçekleştiriyor. Üçlü proje kapsamında çocukların okutulması karşılığında düğün fotoğraflarını çekecekler.Daha önce “Doyuran Kareler” projesiyle sokak hayvanlarına mama alınması için düğün fotoğrafları çeken Savaş Çıkrak bu projeyle de bir farkındalık yaratıyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte yürütülen ‘‘Okutan Kareler'' projesi için tek yapmanız gereken fotoğraf çekimleriniz karşılığında TOG'a 1500 TL tutarında bağışta bulunmak. TOG, evlenecek çiftlerin yapacağı bağışlarla ihtiyacı olan çocuklarımıza öğrenim bursu vermenin yanı sıra, kötü durumda olan bazı okul binalarının tadilatını da üstlenecek.

Projenin kurucusu Savaş Çıkrak ‘Okutan Kareler’ ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
Fotoğrafı bir sosyal sorumluluk projesinde kullanma fikri bir yıl önce ortaya çıktı. Sevgili Cahan Azer'le bu konu üzerine iki fikir belirdi kafamızda. Sokak hayvanları hayatımızın çok önemli bir parçası olduğu için, sokak hayvanlarına mama alınması karşılığında fotoğraf çekimleri yapmak, diğeri ise ihtiyacı olan çocukların eğitim masrafları karşılığında fotoğraf çekimleri yapmak. Ve fotoğraf çekimlerini de çok ihtiyaç duyulan bir alanda yapmak. Düğün fotoğrafları tam da aradığımız alandı ve çekimlerimizi düğün fotoğrafları üzerine yoğunlaştırmaya karar verdik. Çocuklarımızın ihtiyaçları üzerine çalışmak daha büyük çaplı bir organizasyon gerektiriyordu ve hazırlıklarımızı tamamlamak üzere bu projeyi bir süre erteledik. Daha küçük bir ekiple yapabileceğimiz mama karşılığı düğün fotoğrafları çalışmasına öncelik verdik ve Doyuran Kareler'i başlatmış olduk. Evlenirken sokak hayvanlarını doyurmak ister misiniz sloganıyla ortaya çıkan Doyuran Kareler öylesine ilgi gördü ki, ikinci projemiz Okutan Kareler'i hayata geçirmek için Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile kolları sıvadık.. Ve şimdi diyoruz ki; evlenirken bir çocuk okutmak ister misiniz?

Ne kadar çocuğa ulaşmayı planlıyorsunuz?
Okutan Kareler gönüllüleri ve TOG olarak bu projede en büyük amacımız mümkün olduğu kadar çok sayıda yeni evlenecek çifte ulaşmak ve bu sayede daha fazla sayıda çocuğu okutmak. TOG'un bir çocuğun bir yıllık okul masrafları için üstlendiği burs miktarı aşağı yukarı bir düğün çekimi tutarında. Yani evlenecek çiftlerin fotoğraf çekimleri karşılığında yapacağı 1500 liralık bağış bir çocuğumuzun neredeyse bir yıllık burs ihtiyacını karşılayacak. Ne kadar talep olursa o kadar fazla çocuğu birlikte okutma şansımız olacak.

Bir önceki projeniz gibi başarıya ulaşacağını düşünüyor musunuz?
Bir önceki proje yani Doyuran Kareler sokak hayvanları yararına gerçekleştirdiğimiz bir proje. Okutan Kareler ise çocukların okutulması için düğün fotoğrafları çektiğimiz bir proje. Söz konusu insanlar olduğunda ilginin daha fazla olacağı kaçınılmaz. O nedenle bu proje yeni evlenecek çiftlerimizin katılımın çok daha fazla olacağını düşünüyorum. Bu arada belirtmeliyim ki Doyuran Kareler projemizi hiç ara vermeden bu yıl da devam ettiriyoruz. Hayvansever dostlarımızın desteğinin Doyuran Kareler'e devamını özellikle bekliyoruz.

Çalışmalar sadece İstanbul'da mı?
Biz sadece İstanbul'da değil, Türkiye'nin her yerinde çekimlere gidiyoruz. Nitekim bu güne kadar yaptığımız 30 çalışmanın neredeyse yarısı İstanbul dışında idi. Hatta Türkiye sınırlarını da aşarak Beyrut'da bir düğün çekimi dahi gerçekleştirdik.

Fotoğraf çekimi için neden Okutan Kareler'i tercih etmeliler, sadece iyilik için mi?
Evlilik en önemli gününüz ve elbette ki o günün en güzel şekilde karelere yansımasını istemek tüm çiftlerimizin hakkı. Bizim için onların mutluluğu çok önemli. Sonuçta büyük bir iyiliğe katkı sağlıyorlar ve en güzel karelere sahip olmak en çok onların hakkı. Çalışmalarımızdan örnekler okutankareler.com üzerinde var ve fotoğraf kalitemiz konusunda çok mutlu kalacaklarına eminim.

Sadece düğün fotoğrafı mı çekiyorsunuz?
Biz düğün fotoğrafları üzerine yoğunlaştırdık çalışmalarımızı ama proje kapsamında doğum günleri ve kurumsal fotoğraf çekimleride gerçekleştirdik. Ve yine düğün dışında talepler gelirse elimizden geldiğince karşılamaya hazırız.

NASIL ULAŞABİLİRSİNİZ?

Ekibin okutankareler.com isminde bir internet siteleri mevcut. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarından ve iletisim@okutankareler.com isimli mail adresinden de ulaşabilirsiniz.

DOYURAN KARELER

Çıkrak’ın bir önceki projesi ‘Doyuran Kareler’ ise düğün fotoğrafları karşılığında sokak hayvanlarına mama sağlanması amaçlı gerçekleştirildi. Büyük başarıya ulaşan projenin destekçilerinden bir tanesi de Ceyda Düvenci – Bülent Şakrak çifti. Çift düğün fotoğraflarını sokak hayvanlarına mama sağlanması karşılığında çektirmiş.

Loading...