Sözcü Plus Giriş
GALERİ En ölümcül canlılar 26 Nisan 2017 05:02
1 Siyah Timsah
Aşırı avlanma sebebiyle bir dönem Amazon bölgesinde soyları tükenme ile karşı karşıya kalan bu siyah bu timsahlar, av yasakları konulmasıyla Amazon’un kontrolünü tekrar ellerine geçirdiler.
Siyah renkleriyle kendilerine epey bir kamuflaj edebilen bu timsahlar da yiyecekleri konusunda pek seçici değiller.
2 Boa Yılanı (Ağaç)
Yılanlar hem suda hem de ağaçta bulunuyor. Boa yılanı zehirsiz ama sizi sarıp boğup sonrasında yutabilecek kadar güçlü ve büyük.
3 Kırmızı Pirana
Bu balık sürüsü “korkusuz” olmalarıyla tanınıyor. Saniyeler içerisinde kemiklere kadar tüm etleri kemirip bitiren bıçak dişli bu cengaverler de Amazon Nehri’ni mesken tutan canavarlardan. Özellikle suyun çekilmeye başladığı ve avlarının azaldığı dönemlerde ne bulsalar saldırıyorlar.
4 Yılan Balığı
Bu balık elektrik enerjisini, kurbanlarını ilk etapta şok edip sonrasında rahat rahat yiyebilmek için kullanıyor. Bastığınız yere dikkat etmemeniz halinde bu balıklar yüksek miktarda elektriği serbest bırakıp insanların ölümüne sebep verebiliyor.
5 Dev Su Samuru
Bu dev su samuru başından kuyruğuna 2 metreye ulaşabiliyor. Beslenmek için ilk tercihleri balıklar olan bu hayvanlar 8 kişilik çeteler halinde avlanıyor ve tehdit hissettiklerinde insanlara saldırabiliyor. 1,5 metrelik bir timsahı 45 dakikada bitirebilen bu hayvanlara da çok fazla dikkat edilmesi gerekiyor.
6 Yeşil Anakonda
9 metre uzunluğa ve 230 kilogram ağırlığa kadar çıkabilen bir yılan. Yaşantısının büyük bir kısmını Amazon nehirlerinde avlarını bekleyerek geçiriyor.
7 İĞNELİ VATOZ
Steve Irwin(Timsah Avcısı) bu türün kalbinden iğneyle sokulmasıyla ölmüş. Bu yüzden tehlikeli olduğunu belirtmeye gerek yok. İnsanlara saldırmazlar. Kuyruğu çok tehlikelidir. Çoğu saldırı vakası kaza sonucu olmuştur.
8 Genelde kumlu ve sığ sularda bulunurlar. Balıkçı ağlarına sık sık takıldıkları gibi plajlarda üzerilerine basıp da yaralananlar da bulunmaktadır. Genelde şiddetli bir sancıya neden olurlar.
Ancak bazı komplikasyonlar sonucu(iğnenin damara batması gibi) ölüme yol açabilir. Eğer yara derin değilse ve kanama yoksa yaralı bölge sıcak suya batırılmalıdır. İğnesi genelde kırılıp içeride kaldığından iğne mümkünse çıkarılmalı, çıkarılamıyorsa veya kanama varsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
9 Candiru
Amazon’da tehlikeli olmak için devasa büyüklüklerde olmak gerekmiyor. Amazon Nehri’ne çişini yapacak kadar cesaretli olan kişilerin vücudunun içine girip orada üremeye başlıyorlar.
10 Arapayma
3 metre uzunluğunda ve 100 kilo ağırlığındaki bu balık Genellikle kendinden küçük balıklar ve kuşlar ise besleniyorlar.