Sözcü Plus Giriş
GALERİ Enteresan sorular ve cevapları 1 Kasım 2017 03:00
1 Yıldırımdan elektrik akımı üretilebilir mi ?
Bu pratik olmamasına rağmen mümkündür ama enerji depolamak bir problem oluşturabilir.
2 Evrendeki en soğuk yer neresidir ?
Evrendeki en soğuk yer yüzünden 5000 ışık yılı uzaklıktaki Boomerang Nebula'da bir toz ve gaz bulutudur.Buradaki sıcaklık -272 olarak tahmin ediliyor.
3 Suya alerjimiz olabilir mi ?
Hayır. Alerjiler,bağışıklık sistemindeki antikorların bu maddeye saldırması sonucu oluşur. Ama suya bağlı olan hiçbir antikor yoktur.
4 Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır?
Buna kurşuna dayanıklı cam demek daha doğru olur. Çünkü bu camlar bir şeyin içine girmesine karşı dayanıklıdır. Ancak aynı yere bir dizi mermi fırlatılması bu camların da kırılmasına yol açacaktır. Bu camlar genelde cam tabakalar arasına deforme olabilen polikarbonat plastik tabakası koyarak yapılır. Merminin etkisiyle dıştaki cam katman kırılır. Bu da enerjiyi daha geniş bir alana yayar. Böylelikle plastik katman biraz esner ama kırılmaz.
5 Tohumlar hangi yöne büyüyeceklerini nasıl bilirler?
Tüm bitkiler yerçekimsel alanın yönünü hisseder ve ona göre kendilerini ayarlarlar. Buna yerçekimine göre hareket etme denir.
6 Sumo güreşçileri neden bu kadar şişmandır?
Newton'un ikinci hareket kuralı olan hız=güç/havim eşitliğine göre ne kadar ağır olursanız rakibinizin sizi yerinizden oynatabilmesi için o kadar güç kullanması gerekir. En şişman Sumo güreşçisi 267 kiloydu.
7 Tavuklar neden uçamaz ?
Yaban tavukları aslında uçabilir. Diğerleri ise binlerce yıldır boyutları için besledikleri bir ağacın tepesinden atlayıp uçmaktan fazlası için çok ağırlardır. Kanatları daha fazlasını kaldıramayabilir.
8 Neden yaşlı adamlar saçlarını kaybederken burun kılları çoğalmaya devam eder?
Erkeklerin kelleşmesinin sebebi DHT ya da dihydro testesteron hormonudur. Bunun vücuduna çok fazla etkisi vardır ve bunlardan birinin de burun deliklerindeki kılların kaybedilmesinin engellemek olduğu düşünülüyor.
9 Evren neden yapılmıştır?
Bu 21. yüzyılda bilimin karşı karşıya olduğu en büyük sırlardan biridir. Büyük patlamadan kalan ısı ile ilgili son yapılan araştırmalar atomlardan oluşan maddelerin Evren'deki tüm maddenin sadece yüzde bir veya ikisini oluşturduğunu gösterdi.
10