Sözcü Plus Giriş
GALERİ Epsom tuzunun birbirinden müthiş kullanım alanları 4 Şubat 2017 10:38
1 İçinde tuz yer almayan yemeklerin tadı güzel olmaz. Her gün tükettiğimiz bu mineralin sağlığımıza ne kadar yararlı olduğunu biliriz. İngiliz tuzu olarak da bilinen epsom tuzlarının iyileştirici özelliği bulunuyor. Bu tuzlar aynı zamanda duş jellerinde yer alıyor ve pedikürde kullanılıyor.
İşte epsom tuzunun kullanım alanları...
2 Cilt kreminizi yapın, ölü hücrelerden kurtulun!
Hindistancevizi yağı ve tuz ile kendi cilt kreminizi yapabilirsiniz. Malzemeleri karıştırın ve cildinize daire şeklinde uygulayın. Bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Cildiniz kurumayacak ve ölü hücreler giderilecektir.
3 Yorgun ayaklarınızı rahatlatır!
Eğer gün boyunca ayakta durmanızı gerektirecek bir işte çalışıyorsanız epsom tuzu size yardım edecektir. Epsom tuzu, zeytinyağı ve sıvı el sabununu bir leğende suyla karıştırıp ayağınızı ovun. Bunu haftada iki kez yaparsanız ayağınız sağlığına kavuşacaktır.
4 Acıyı geçirir!
Vücudunuzun ağrıyan bölgelerine epsom tuzu iyi gelir. Epsom tuzu ayrıca morarıklıkları da hızla geçirir.
5 Sindirimi hızlandırır!
Sindirim sisteminiz düzgün çalışmazsa bir takım sorunlar ortaya çıkar. Epsom tuzunda yer alan magnezyum sülfat sindirim sisteminizin düzgün işlemesine yardımcı olur.
6 Baş ağrısını geçirir!
Başınız ağrıyorsa, ağrıyan bölgeye epsom tuzu uygulayın. Tuzlu su kaslarınızı rahatlatacak ve size rahatlama hissi vererek stresinizi azaltacaktır.
7 Saç yağlanmasına birebir!
Saçınız hızlı mı yağlanıyor? 2-3 yemek kaşığı tuzu şampuanınıza ekleyin ve sonucu kendi gözlerinizle görün.
8 İlk yardımda kullanın!
Eğer vücudunuz bir bölgesine kıymık saplandıysa ve çıkaramıyorsanız, iki yemek kaşığı epsom tuzunu ılık suyla karıştırın ve bölgeye sürün. Eğer parmağınıza saplandıysa, karışımda parmağınızı bekletin. Kıymık kısa bir süre içinde kendiliğinden çıkacaktır.
9 Normalde kullandığımız sofra tuzlarındaki magnezyum sülfat oranı da%10'dur. Onlar da epsom tuzu gibi kullanılabilirler.