Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ergenlik kokusu gençleri olumsuz etkiliyor!
Ergenlik kokusu gençleri olumsuz etkiliyor!
Ter salgısını arttıran, deride ki bakteri ve mantarların üremesiyle yoğun kötü koku oluşmasına sebep olan ergenlik kokusu, gençlerin sosyal hayatını olumsuz etkiliyor.
Yaşam 6 Mayıs 2019 - 15:38

Son zamanlarda ebeveynler, ergen çocuklarını kötü kokular nedeniyle dermatologlara götürmeye başladı. Özellikle saç derisi, koltuk altı ve genital bölgede oluşan yoğun kokudan dolayı, aileler doktorların kapısını çalıyor. Genellikle 11-12 yaşlarında başlaması beklenen, fakat son yıllarda beslenme ve çevresel faktörlerin bozulmasıyla daha küçük yaşlarda görülen ergenlik dönemindeki cilt değişikliklerine değinen Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Arpi Tırpancı; ergenlik dönemi deride yaşanan süreçler ve değişiklikler hakkında bilgi verdi.
“Ergenliğe girişi başlatan hormonal değişimler farklı şiddette deri değişiklikleri de ortaya çıkarır. Küçük bir çocukta başlayan bedensel değişimler bazen yeterince anlaşılmadığı ve uygun danışmanlık yapılmadığı zaman sıkıntılı bir süreç başlatabilir” diyen Dr. Tırpancı, hormonların tüm bedende etkilerini gösterdiğini, derinin de bundan payını aldığını belirtiyor. Tırpancı, her iki cinste de ortaya çıkabilecek koltuk altı ve kasıklarda kıllanma artışı, erkek çocuklarda bıyık yanak kısmında kıllanma, kız çocuklarında meme dokusunun gelişimi erkek çocuğunda sesin kalınlaşması ve testislerde peniste büyüme gibi değişimlerin yanı sıra, deride yağlanma, sivilce oluşumu, değişen oranda deri çatlakları, ter bezlerinin hormonlar etkisiyle değişen ve yoğunlaşan içeriği nedeniyle terlemede koku artışının da ortaya çıktığına değiniyor.
En sık karşılaşılan sorunun sivilce olduğunu belirten Tırpancı “Akne erkek çocuklarında daha fazla olmakla birlikte her iki cinste testosteron hormonu üretiminin artışı deride yağlanmayı ortaya çıkarır. Kalıtımsal olarak da yatkın olan ergende fazlaca üretilen yağın, yeterince deri gözeneklerinden boşaltılamaması mikrokistlerin oluşumuna yol açar. Bu mikrokister siyah noktalara veya beyaz kabarcıklara yol açar. Yoğunlaşan yağ kütlesi içinde uyanan bakteriler yangı oluşumunu başlatıp çeşitli seviyelerde ve iz bırakabilecek daha şiddetli sivilce oluşumuna yol açabilir” diyor.
Hormonların etkisinin sadece yağ bezlerinde görülmediğini ve ter bezlerinde de faaliyeti arttırdığını anlatan Dr. Arpi Tırpancı, “Ergenlik döneminde yaşanan duygusal değişiklikler terlemeyi arttırır, hormonal değişimler de bu artışa katkı sağlar. Ekrin ter bezleri çocuk yaş grubunda zaten aktif çalışır ama apokrin bezler, seks hormonlarının etkisi ile gelişir. Bunlar koltuk altları pubik bölgede olup ekrin bezlere kıyasla daha yoğun bir ter üretirler. Ter kendi halinde kokusuzdur ancak koltuk altı kasıklar gibi alanlarda deri florasının değişimi terin özelliklerini değiştirip kokulu hale getirebilir” dedi.

Ergenlik Dönemi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Biyolojik ritim ve hormon sistemine en uygun saat aralığı olan 22.00- 07:00 arası 9 saat uyunmalıdır.

Aşırı şeker ve tatlı isteklerinden kaçınmalı, aşırıya gitmeden et, süt, yumurta, balık, tavuk, meyve ve sebzeler, yağ (temel olarak zeytinyağı); karbonhidrat; kuruyemiş özellikle ceviz deri için faydalıdır; kuru baklagiller (Lif, bitkisel protein, vitamin kaynağı) ile beslenilmelidir.

Bol su tüketilmeli; kolalı, gazlı ve boyalı içecekler, kimyasal konservatif içeren beklemiş ürünlerden kaçınılmalıdır.

Günde 2 kez yüz temizlemek, günlük banyo yapmak, çamaşır değiştirmek, kızlar için günlük ped kullanmak önemlidir.

Ergenlik dönemi güzel görünmek isteği artar. Nemlendirici kullanmak ve güneşten korunmak yeterlidir. Fondöten kullanımı deri gözeneklerini tıkayarak akneyi artırır.