Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ergenlik sivilcesi deyip geçmeyin
Ergenlik sivilcesi deyip geçmeyin
Halk arasında sivilce olarak bilinen akne; psikolojik problemlere yol açarken; ciltte kalıcı izler bırakabilir… Bu nedenle kulaktan dolma bilgilerle değil cilt doktoru tarafından tedavi edilmelidir…
Yaşam 5 Kasım 2017 - 04:01

Dr. Eylem ACAR

Tedavi yolları nelerdir?

Aknenin tedavisinde prensip, cildi düzenli olarak sabah ve akşam ılık suyla ve akneli ciltlere uygun jellerle yıkamaktır. Ardından tonik kullanmak bu tip durumlarda kalan yağı uzaklaştırmak ve gözenek içlerini daha iyi temizlemek için uygundur. Temizlenen cilde akneli ciltler için tasarlanan nemlendiriciler kullanılabilir.

nasil-tedavi

Nasıl oluşur?

Akne, en sık ergenlerde olmak üzere her yaşta görülebilen, deride bulunan yağ bezlerinin ve kıl köklerinin düzgün çalışmaması sonucu, belirli vücut bölgelerinde ortaya çıkan bir inflamasyondur. Özellikle 12-25 yaş arasında sık olarak görülür.

nasil-olusur

Önemli uyarılar

Akne bir deri hastalığıdır. Tedavisi deri hastalıkları uzmanı hekimin alanına girer. İlaç seçimini hekim, hastanın yaşına, cinsiyetine, sivilcelerin şiddetine, yaygınlığına göre yapar. Eğer tedavi edilmezse iz kalma riski daha yüksektir.

onemli-uyarilar