Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ergenlik süreci doğru yönetilmeli
Ergenlik süreci doğru yönetilmeli
Ergenlik çağına girmiş gençler, kimlik inşa etme sürecinde olduklarında birçok kez anne babaya aykırı gelen davranışlarda bulunabilirler. Bu süreci doğru yönetmek için ebeveynlerin çok dikkatli olması gerekir. Bu konuda eğitimci Yusuf Yıldırım’ın sözlerine kulak verdik…
Yaşam 22 Nisan 2018 - 04:53

Değişikliğe uyum…

Ergenlik dönemine adım atan çocuklar, değişen bedenine, cinsel ve duygusal gelişmelerine ayak uydurmakta sorun yaşar, çevresinin güvenini kazanmaya ihtiyaç duyarlar. Bu zorlu süreçte çocuğun kimliğini oluşturma, gücünü gösterme gibi girişimleri ailesi tarafından cesaretlendirilmeli ve belli kurallar çerçevesinde yetişkin davranışları göstermesi olumlu yönde teşvik edilmelidir.

degisiklige-uyum

Psikolojik tatmin

Okuldaki sosyal yaşam, ergenlik dönemindeki gencin gelişiminde çok etkilidir. Okulda yaşayabileceği akran zorbalığı, aşırı disiplin kaynaklı sorunlar gencin okul dışı alanlarda psikolojik tatmin aramaya yönelmesine neden olabilir. Bunun yanında ailelerin ilgisizliği, iletişim problemleri, şiddetli geçimsizlik, boşanmalar vb. gibi olaylar gencin gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olan faktörlerdir.

sosyal-cevre

Sosyal çevre önem kazanıyor

Ergenlik çağında gençler, arkadaşlarını hayatının merkezine koyar ve onların değer verdiği biri olmak yani sosyal anlamda kabul görmek için çabalar. Bu çaba, zaman zaman okulda başarısız olmalarına sebep olabilir. Çünkü gençler arasında popüler olmanın, kabul görmenin ölçütleri farklı unsurlardır. Bu nedenle ergenlik dönemindeki çocuğunuzun eğitim başarısında ciddi düşüşler görebilirsiniz. Unutmayın, eğer anlayışlı davranır ve çocuğunuzla empati kurabilirseniz, bu başarısızlık geçici olur… Ders notlarındaki dalgalanmalar velileri kaygılandırır ve abartılı önlemler almalarına neden olursa ergenler çok yanlış yollara yönelip sorun yaşayabilir.

saglikli-beslenme

Sağlıklı beslenme ve spor

Bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı olanların okul başarısı ergenlik sürecinden hiç etkilenmiyor… Çocuklarımızın bedensel olarak sağlıklı olmaları için sağlıklı beslenmeleri ve spor yapmaları çok önemli. Bedensel ve psikolojik açıdan sağlıklı, sosyal ilişkileri normal ergenler yetişkinlik evresine doğru rahat bir şekilde ilerleyebiliyor.

Etiketler