Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Erkekler 35 yaş sonrasına dikkat!
Erkekler 35 yaş sonrasına dikkat!
Baba olmanın da bir yaşı var.
Yaşam 14 Nisan 2016 - 15:56

Üretkenliğe etki etmesiyle ilgili erkekler kadınlara göre çok daha şanslı durumdalar. Bu nedenle de baba olmanın bir yaş sınırı bulunmadığı bilinen genel bir kanıdır.  Ancak zaman içinde çevresel faktörlere bağlı olarak sperm kalitesi üzerinde olumsuz yönde etkilemektedir.  Erkekleri bu konu hakkında ciddi şekilde uyaran Bahçeci Sağlık Grubu Doktoru Yard. Doç. Dr. Tansel Kaplancan; “ baba olmanın yaşı olmasa bile zaman içinde bu faktörlerdeki değişiklik özellikle 35 yaşın sonrasında çocuk olmasına engel bir durum haline gelebilir” diyor.

Değişen ve gelişen dünya düzeni her ne kadar yaşam konforumuzu arttırsa da bünyemize ve ruhumuza gerekli ilgiyi göstermemek beraberinde bir sürü sağlık riski getiriyor. Erkekler için baba olmanın bir yaş sınırı olmadığı düşünülse de risk getiren faktörler üretkenliği olumsuz etkiliyor ve baba olma yaş sınırına takılıyor.

Bunların başında stres, sigara ve alkol kullanımı  gibi faktörler beslenme alışkanlıkları, çevresel iş faktörleri işte sıcak ortamlarla çalışma, kimyasallarla çalışma veya radyasyona  maruz kalma gibi durumlarda zaman içinde spermlerin gerek sayısının gerekse morfolojisinin bozulduğu görülmektedir. Hatta spermin içerisindeki DNA yapısının da yaşla birlikte bozulmalar yaşandığı bilinmektedir.

Son güncelleme: 17:13 - 14.04.2016