Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Erkekler için göbek eritme reçetesi
Erkekler için göbek eritme reçetesi
Bel çevreniz 102 santimi geçiyorsa, bu durumdan “Tehlike sınırındasınız.
Yaşam 7 Nisan 2016 - 23:29

Bel çevreniz 102 santimi geçiyorsa, bu durumdan “Tehlike sınırındasınız.
Bir an önce göbeğinizi eritin” mesajını almanız gerekir. Dolayısıyla öncelikle
yeni bir beslenme düzenine geçmeniz ve hareketinizi arttırmanız şart…

Erkekler fizyolojik olarak kadınlardan daha yüksek kas kitlesine sahiptir. Bu nedenle doğal olarak kadınlardan daha hızlı çalışan ve daha çok kalori harcayan bir metabolizmaya sahiptirler. Yaşlandıkça azalan metabolik hızlarıyla başa çıkabilmek için kas kitlelerini koruyan hatta arttıran aktif bir yaşam sürmeleri en akıllıca yoldur. Çünkü erkek vücudunda kadınlara kıyasla yüksek olan androjen hormonu nedeniyle kaslı ve atletik yapıları daha kolay şekillenir. Tabii ki beslenmesine dikkat etmeyen bir erkek ne kadar spor yaparsa yapsın kilolarıyla başı dertte olacaktır.

Bu önerilere kulak verin!

Göbek eritmek için pek çok uygulamayı hayata katmak gerekir. Bu uygulamalar listesinin 18 maddeden oluşan reçetesine gelince:

1) Hareketinizi arttırmak için gitmekten üşenmeyeceğiniz bir spor salonuna yazılın. Spor salonları aynı zamanda sosyal ortamlardır yani iş çıkışı kafanızı dinlendirirken kas kitlenizi de arttırabilirsiniz. Ya da sevdiğiniz müzik eşliğinde sahil kenarında tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Ancak bu noktada ağırlık egzersizleri atlanabilir.
2) Güne mutlaka kahvaltı ederek başlayın. Tükettiğiniz besinlerin metabolizmanızı yoracak gıdalar olmasına dikkat ederseniz kalori yakışını arttırmış olursunuz.

Sık aralıklarla beslenin

3) Yüksek oranda yağ içeren büyük öğünler yerine, gün içinde 4-5 saat aralıklarla yaydığınız daha fazla sayıda öğün içeren bir gün geçirmek daha etkili olur.
4) Sık aralıklarla beslenecekseniz öğün sayınız 6 ya da 7'ye çıkabilir. Sizin için bir dilim peynir, bir meyve ya da bir avuç kuruyemiş sağlıklı bir ara öğün olacaktır.
5) Öğünlerinizde yağsız et, balık, kümes hayvanları, sebze, meyve, tam tahıllı ürünler (ekmek, makarna), kuru baklagillere ve kuruyemişlere sıkça yer verin.
6) Yemeklerinizi kızartarak zararlı trans yağ asitleri oluşturmadan hazırlamaya dikkat edin.

Ağırlık antrenmanı yapın

7) Metabolizmanızı hızlandırdığını iddia eden diyet takviyelerinden kesinlikle uzak durun. Çünkü diyet takviyelerinin size yarardan çok zarar verme potansiyeli daha yüksektir.
8) Su tüketiminizi günde üç litreye çıkarmanız yağ yakmak ve kilo vermek açısından önemli.
9) Isırgan, fasulye, elma, dut, çilek, böğürtlen, kinoa, bezelye gibi bazı besinler metabolizmayı hızlandırsalar da mucizevi besin yoktur. Temelde yediğiniz besinin metabolizmayı daha çok çalıştırması için lifli olmasına dikkat edebilirsiniz.
10) Egzersiz programınızın üç günü 30 dakikalık sprint egzersizlerden oluşabilir. İlk 10 dakika ısının, kalan 20 dakikanızda da 20 saniye çok hızlı koşup 40 saniye dinlenin. Sonrasında tekrar 20 saniye sprint atın ve tekrar 40 saniye dinlenin. Bunu 20 dakikalık sürenizi doldurana kadar tekrarlayın.
11) Egzersiz programınızın diğer üç gününü de mutlaka ağırlık antrenmanı yapmak için ayırın ve böylece her gün daha fazla kalori yakmanızı sağlayan kas kitlenizi arttırın.

Ambalajlı gıdalara dikkat!

12) Haftada 32 km'lik jogging yapmak karın yağlarınızın erimesinde oldukça etkilidir.
13) Düzenli uyku kilo vermenize destek olur.
14) Sigara ve alkolden uzak durmak da yağlanmanızın önüne geçen davranışlardandır. Özellikle göbek çevresi için…
15) Trans yağ asitleri de göbek çevresi yağ birikimiyle ilişkili bulunmuştur. Bunun için paketli ürünlerden ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durmalısınız.
16) Zeytinyağı sofranızın başlıca yağı olmalıdır.
17) Ara öğünlerinizde taze kuruyemiş ve yeşil çay tüketebilirsiniz.
18) Günde beş porsiyon az yağlı süt ve süt ürünleri tüketiyor olmanız yağlanmanızın, özellikle de göbek çevresi yağlanmanızın önüne geçmekte önemli bir adımdır.