Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Erkeklerde saç dökülmesini 3,5 kat artırıyor
Erkeklerde saç dökülmesini 3,5 kat artırıyor
30 yaşın altındaysanız ve obezite sorunu yaşıyorsanız, kellik riskiniz artıyor
Yaşam 9 Haziran 2016 - 09:24

Kilo problemi erkeklerde saç dökülme riski artıyor. Konu ile ilgili bilgiler veren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Serdaroğlu, kilonun, erkeklerde kellik problemi riskini 3,5 kat artırdığını belirtti.

Kilo sorunu, erkeklerde kellik problemi riskini 3,5 kat artırıyor

Erkeklerde en sık görülen genetik tipte saç dökülmelerinin, artmış kalp damar hastalığı riski ve metabolik sendromla alakalı olduğunu gösteren verilerin son günlerde arttığını kaydeden Op. Dr. İlhan Serdaroğlu, “Metabolik sendrom denildiğinde, bir kişide kalp ve damar hastalığı riskini artıran, lipid yüksekliği, obezite, hipertansiyon ve anormal glukoz toleransı gibi risk faktörlerini içeren bir tablo karşımıza çıkıyor. Obezitenin genetik saç dökülmesiyle tek başına ilgili olup olmadığı tam olarak bilinemiyordu. Bunu anlayabilmek için Tayvan'da genetik saç dökülmesi problemi yaşayan 142 erkek arasında yapılan bir çalışmada, saçları dökülen erkelerin yüzde 40 kadarında vücut kitle indeksi yüksek ve obezite sınırının üzerinde bulundu. Şiddetli saç dökülmesi yaşayan ve kelliği fazla olan erkeklerin, saç dökülmesi daha az olan diğer erkeklere göre daha şişman oldukları da istatistik bir veri olarak tespit edilmiş. Yaş, sigara, hipertansiyon gibi diğer değişkenler düzenlendikten sonra, şişman ya da obez erkeklerde saç dökülme riskinin, normal kiloya sahip erkeklere oranla 3,5 kat daha fazla olduğu saptanmış. Şişmanlık ve obezite 30'lu yaşların altına görülmeye başladığında kellik 5 kat artabiliyor” diye konuştu.

İHA

Son güncelleme: 09:53 - 09.06.2016