Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Erkeklere yol gösteren kadınlar
Erkeklere yol gösteren kadınlar
Tekstil mühendisi, bankacı, şirket yöneticisi, oyuncu, beden eğitimi ve spor eğitmeni…
Edda SÖNMEZ
Yaşam 21 Nisan 2016 - 01:30

Tekstil mühendisi, bankacı, şirket yöneticisi, oyuncu, beden eğitimi ve spor eğitmeni… Hepsi kendi alanlarında son derece başarılı kadınlar. Onları aynı platformda buluşturan ise motor sporlarına olan tutkuları… Bu beş kadın geçtiğimiz hafta düzenlenen 26. Ege Rallisi'ne co-pilot olarak damga vurdular.

Ecem Çalık'ın adını önce ‘Muhteşem Yüzyıl', sonra da ‘Aramızda Kalsın' adlı diziyle duyduk. Ecem Çalık, ‘Mevsim Çiçek Açtı' filmindeki rolüyle Belçika'da ‘En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü aldı. Sporcu kimliğine gelirsek, iki yıldır da ralli sporuyla ilgileniyor. Güzel oyuncu ile kariyerinin başlangıç noktasından geleceğe dair projelerine, ralli sporu hakkındaki fikirlerine uzanan keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

– Bize kendinizi anlatır mısınız?
İzmirliyim. Bir süredir İstanbul'da yaşıyorum. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde oyunculuk eğitimi aldım ve beş senedir oyunculuk yapıyorum.
– Oyunculuk yaparken motor sporları hayatınıza nasıl girdi?
Erkek arkadaşım, aynı zamanda pilotum Fırat Yükselir internet sitesinde bir yarış arabası ilanı görmüş, bana gösterdi. Ertesi gün kendimizi arabanın başında bulduk ve satın aldık. Hemen bu sporun içinde olan insanlarla tanıştık. Co-pilotlukla ilgili hiçbir fikrim yoktu. Öğrenme aşamasında bu spora çok ısındım.
– Yaptığınız spor çok tehlikeli! Cesaretinizin kaynağı ne?
“Yaptığımız spor tehlikeli gözüküyor” diyelim. Yarıştığımız etaplarda her türlü güvenlik önlemi var. Arabalarımız özel olarak hazırlanıyor. Herhangi bir kazada bizi koruyabilecek tüm ekipmana sahibiz. O yüzden işin tehlikeli kısmı çok az.

SEVGİLİMİN VE BENİM BAŞARIMIZ

– Sizi ödül alacak kadar başarılı kılan nedir?
Bu iki kişinin başarısı. Daha çok yeniyiz ama başarılı olmak için çok çabalıyoruz. Yol notlarımız, arabamız, arabanın içinde birbirimize olan uyumumuz çok önemli.
– Nasıl bir eğitim aldınız?
Daha önce tecrübesi olan co-pilotlarla vakit geçirdim. Teori kısmı bitince de iş tecrübeye kaldı. Her yarış yeni deneyimler kazanarak tecrübemi arttırmaya çalışıyorum.
– Motor sporları anlamında geleceğe yönelik hedefiniz ne?
Her yarışçı gibi kendi kategorimizde başarılı olmak öncelikli hedefimiz. Bu sezon Karşıyaka Belediyesi'nin desteğiyle yarışıyoruz. Karşıyakalı biri olarak bu renklerin altında en iyisini yapalım istiyorum. Ödül kazanarak bu sezona avantajlı başladım; bu şekilde devam edersek sezon sonunda bayanlar co-pilot şampiyonluğu kupası da bize gelir.

YURTDIŞINDA YARIŞMAYI ÇOK İSTİYORUM

– Elinizde imkan olsa nerede ve kiminle yarışmak istersiniz?
Şu an istediğim ekiple yarışıyorum. İleride yurtdışı yarış tecrübemiz olmasını çok isterim.
– Motor sporlarına meraklı gençlere ne tavsiye edersiniz?
Motorsporları meraklılarına trafiğe açık alanlarda hem kendilerinin hem başka insanların canını tehlikeye atmaktansa bu sporu güvenli ve profesyonel bir ortamda yapmalarını tavsiye ederim.
– Son olarak, yeni bir dizi ya da film, oyun projeniz var mı?
Beşiktaş Kültür Merkezi yapımcılığında çektiğimiz yeni projemizin adı ‘Son Destan'. Beş bölümlük mini bir dizi. Henüz yayın tarihi belli değil. Oyuncu kadromuzda Sedef Avcı, Bülent İnal, Selçuk Yöntem, Fatih Artman, Güneş Hayat, Ekin Türkmen, İlkyaz Kocatepe var.

Oğlum anne demeden önce araba dedi

– Bize kısaca kendinizi anlatır mısınız?
Sedef Dündar: 1970 Ankara doğumluyum. İTÜ Makine Fakültesi Tekstil Mühendisliği mezunuyum. Motor sporlarına tutkun biriyle evliyim ve konuşmaya araba diyerek başlayan 13 yaşında bir erkek çocuk annesiyim.
– Otomobil sporuyla tanışma hikayenizden bahseder misiniz?
S.D.: Otomobil sporlarına girişim koca kontenjanından. Eşimle üniversite yıllarında flört ederken bana “Ralli seyretmeye gideceğim. Sen de gelir misin?” demişti. O gün otomobil sporlarını gönülden sevdim.
– Motor sporları konusunda hedefiniz ne?
S.D.: Historic ralli de henüz bir kadın pilot yok. Umarım ben ilk kadın pilot olabilirim.

– Bir kadın olarak, cesaret gerektiren bu spor dalında nasıl başarılı oldunuz?
Bahar SUNMAN: ‘Bir kadın olarak' ifadesi beni rahatsız ediyor. Cesaret varsa vardır, yoksa yoktur, bu duygunun cinsiyeti yok. Motor sporları tehlikeli ancak doğru ekipmanla tedbir almak mümkün.
– Son olarak motor sporlarına meraklı olan gençlere ne tavsiye edersiniz?
B.S.: Oğlumuz And motor sporlarına meraklı olduğu için, biz de anne-baba olarak farklı bir deneyim yaşıyoruz. Eğitim şart ama maalesef Türkiye'de bu konudaki olanaklar kısıtlı. Gençlerin eğitim alması açısından bir boşluk var. Umarım yeni federasyonun gayretleriyle bu boşluk doldurulur. Araba, x kuşağı; çocuklar, y kuşağı. Birlikte oluru yok…

Ailedeki ilk yarışçı ben değilim

– Arabalara olan merakınızı ilk keşfeden kimdi?
Selin Özgür: İlk olarak ailem keşfetti. Babam 1988 yılından beri bu sporun içinde. “Ehliyetini aldıktan sonra birlikte yarışa girelim” dedi ve ilk startımı da babamın sağ koltuğunda aldım.
– Başarılı olmanızı hangi faktöre bağlıyorsunuz?
S.Ö.: Severek ve isteyerek yaptığımız her iş bizi sonunda başarıya götürür diye düşünüyorum.
– Ülkemizde pek fazla kadın ralli pilotu yok. Kendinizi kabul ettirmekte zorlandınız mı?
S.Ö.: Çevremdeki insanlara motor sporcusu olma durumumu kabullendirmek kolay olmadı çünkü çok bilinen bir spor branşı değil. Hâlâ ilginç tepkiler alıyorum.

En büyük destekçim babam

– Motor sporlarına duyduğunuz merakı öğrenince aileniz nasıl tepki verdi?
Sevilay GENÇ: Annem çok tedirgin oldu ve hâlâ her yarışa beni dualarla gönderir. En büyük destekçilerim ise kardeşlerim ve babam. Babam her yarış öncesi bana ‘go sevo go' diye mesaj gönderir.
– Geleceğe yönelik hedefiniz ne?
S.G.: 2015 yılında Türkiye Bayan Co-Pilot Şampiyonu oldum ve bu yıl şampiyonluk unvanımı devam ettirmek istiyorum. Ayrıca bu yıl Avrupa Ralli Kupası'nda da ülkemizi temsil edeceğiz. Bu platformda da başarılı sonuçlarla ülkemizin bayrağını dalgalandırmak istiyorum. 

Son güncelleme: 07:50 - 21.04.2016