Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Erken doğum sinyallerine dikkat
Erken doğum sinyallerine dikkat
Günümüzde doğumların yüzde 10’u erken doğumla sonuçlanıyor. Hayata beklenen süreden daha erken başlamak, bebek kayıplarının en önemli nedenini oluşturuyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Riskli Gebelik Kliniği Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak erken doğumun ilk sinyallerini anlattı ve konuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Yaşam 29 Nisan 2017 - 00:21

Günümüzde doğumların yüzde 10'u erken doğumla sonuçlanıyor. Hayata beklenen süreden daha erken başlamak, bebek kayıplarının en önemli nedenini oluşturuyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Riskli Gebelik Kliniği Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak erken doğumun ilk sinyallerini anlattı ve konuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

4

Karın ağrısı

Herhangi bir nedene bağlanamayan hafif karın ağrısı bazen erken doğumun ilk belirtisi olabiliyor. Karın ağrısının özellikle arada bir olması ve hafif bir rahatsızlığa yol açması durumunda hemen uzman bir hekime başvurmak gerekiyor.

2

Akıntı artışı

Hamilelik vajinal akıntıyı artıran bir süreç. Bu değişime hamilelik nedeniyle vücutta artan hormonlar neden oluyor. Ancak normalden çok, örneğin günde birden fazla günlük ped kullanmaya ihtiyaç duyulan bir akıntı erken doğuma işaret edebiliyor. Bu akıntının yanı sıra, özellikle akşam saatlerinde lavabodayken veya ani ayağa kalkma sonrası iç çamaşırda pembe, renkli ve sümüksü bir sıvı görülebiliyor. Rahim ağzı denilen kısımdan gelen bu akıntı erken doğumun habercisi olabileceği için yine doktora gitmek için zaman kaybetmemek gerekiyor.

9

Erken doğum riskini artıran etkenler

– Bir önceki hamilelikte erken doğum yapmış olmak
– Rahim ağzının boyunun normalden kısa ölçülmesi
– Kansızlık olması
– Aşırı zayıf olmak ve yeterince beslenememek
– Sigara içmek
– Hamilelikler arasındaki sürenin, bir yıldan kısa olması

3

Berrak sıvı gelmesi 

Erken doğumun belki de en tehlikeli belirtilerinden biri, vajenden dışarı aşırı miktarda berrak bir sıvı akması. Bu tablo diğer yakınmalara göre çok daha kısa zamanda uzman hekime başvurmayı gerektiriyor. Çünkü hamilelik kesesi açılmış ve bebeğin sıvısı dışarı akıyor olabiliyor. Geç kalınması durumunda anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilecek düzeyde enfeksiyon gelişebiliyor.