Eski ‘Hayalet Köy’ turizm merkezi oldu

Fethiye’de 5 bin yıllık geçmişe sahip olan Kayaköy, mübadele döneminde Rumların göç etmesiyle, adeta bir hayalet köye dönüşmüş. İsmi de böyle adlandırılmış. Bölge şimdilerde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir yer haline geldi...

Eski ‘Hayalet Köy’ turizm merkezi oldu

Muğla'nın Fethiye ilçesinde üzerinde kesintisiz yaşam katmanları oluşmuş Levissi diye bilinen 5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Kayaköy, 2021 yılında da salgına rağmen en çok ziyaretçi çeken ören yeri oldu. 2020 yılında 45 bin 817 ziyaretçi sayısı ile yörede bulunan müze ve ören yerlerini geçen Kayaköy'e 2021 yılında corona virüsüne rağmen bir önceki yılın bir buçuk katı  kadar yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Mübadele sonrası bomboş kalan köy, şimdi eski evleriyle turistlerin uğrak noktası oldu.

Doğal güzellikleri ve el değmemiş koylarıyla turistlerin tatil adresi olan Fethiye'deki müze ve ören yerlerini bu sene ilk 9 ayında 176 bin 880 kişi ziyaret etti, 301 bin 620 TL gelir sağlandı.

1. Dünya Savaşı'nın zor süreçlerinde bile Rumlar ve Türkler, burada fazla sürtüşme olmadan yaşamalarına rağmen, komşuları ve doğup büyüdükleri topraklardan ayrılmaları son derece zor olmuş.

Işık Taban, Rum ve Türklerin burada yıllarca çok mutlu yaşadığını söyledi.

‘İsteksiz ve çok acı bir mübadele'

Gidenlerin yeri dolmayınca bir asra yakındır ‘Hayalet Köy' olarak anılan Kayaköy'ün acı hikayesini eski bir Kayaköylü olan Işık Taban anlattı. Buradaki Rum ve Türklerin ailelerle ilgili, ‘Güneşi penceremde bıraktım' kitabının da yazarı.

Kayaköy’de restore edilen bir ev

 

11 Ekim 1922'de Nüfus Mübadelesi Anlaşması'ndan memnun olmadığını da belirten Taban, “Kimse buralardan ayrılmak istemiyormuş. Gözyaşları içinde Rumlar bölgeden uğurlanmış. 1970'li yıllarda o engeller kalktıkça, gidenler olmasa da bile onların çocukları turistik amaçlarla atalarının doğup, büyüyüp terk ettikleri toprakları görmek için gelmeye başladılar” dedi.

 

Loading...