Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Estetikte son trend: Kylie Jenner vücudu
Estetikte son trend: Kylie Jenner vücudu
Son yıllarda insan hayatında oldukça önemli yer tutmaya başlayan estetik ameliyatlarda trend Angelina Jolie dudakları ve Kylie Jenner vücudu...
Yaşam 13 Şubat 2019 - 07:15

İnsanoğlu yüzyıllardır vücudunda olan fiziksel kusurları gidermek için çare arıyor, ‘daha güzel’ görünmek için plastik cerrahlara başvuruyor. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Zafer Atakan son yıllarda Türk insanın en çok tercih ettiği estetik operasyonlar hakkında bilgiler verdi.

Türk kadını ve erkeğinin yüzünde ve vücudunda ciddi değişimler var. Siz bu değişimi nasıl buluyorsunuz?

Kadın ve erkekteki fiziksel değişimler ya da değişime yönelmeler son yıllarda popüler olan estetik uygulamalar ile ivme kazandı. Eskiden karakteristik olarak toplu ve yuvarlak yüz yapısına sahip olan kadınlar bir takım popüler uygulamalar ile uzun ve oval yüz yapısına, yine toplu ve keskin olmayan hatlara sahip erkekler de keskin ve hatlı yüz yapısına yönelmeye başladılar.Burada hem kadınların hem de erkeklerin, sosyal medyada ve basında sıkça yer alan ROL MODELİ seçtikleri karakterlerin önemi büyük.

Türk kadınını ve erkeğini hangi yüz ve vücut hatlarıyla tanımlarsınız?

Bizim karakteristik yapımız coğrafi şartlar ve bölgelere göre de değişmekle birlikte kalın ve karma cilde sahibiz.Yuvarlak hatlı ve enli suratlar en belirgin özelliklerimizden. Ancak hem erkekte hem de kadında bu durum değişmeye başladı. Yine tam vücut yapısı, bölgelere göre değişiyor ancak genel olarak orta boylu ve Akdeniz tipli ortalama bir vücuda sahip olduğumuzu söyleyebilirim.

Türk insanı vücudun hangi bölgelerinden şikayetçi?

Öncelikle rol model olarak seçilen insanların yüz ve vücut hatlarına benzeme isteği var ve basit işlemlerden başlanılıyor.Örneğin; dudaklarım Angelina Jolia gibi olsun vücudum Kylie Jenner’a benzesin. Erkeklerde de rol model olarak genellikle yüzünde keskin hatları olan atletik vücutlar tercih ediliyor.Bu yüzden karın kaslarını ortaya çıkartan hi-def vücut şekillendirme işlemleri ön planda. Her iki cinsin de ortak olarak en çok tercih ettiği ameliyat ise burun şekillendirme ameliyatı.

Son yıllarda en çok tercih edilen cerrahi işlemleri nelerdir?

Benim serimde erkeklerde yüz için rhinoplasti, beden six pack için hi-def karın kasları şekillendirme. Kadınlarda yüz için yüz ovali ve vücut için meme operasyonları ön planda.

Türk insanı yapılan cerrahi işlemlerden sonra daha çok hangi ırka daha yakın?

Hangi işlem yapılırsa yapılsın Akdenizli olma özelliğimizi koruyoruz bu yüzden belki bizim coğrafyamızda yer alan diğer ırklara daha yakın olduğumuzu söyleyebilirim.

Son güncelleme: 12:39 - 13.02.2019