Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Evde pilates yapanlar dikkat!
Evde pilates yapanlar dikkat!
Evde pilates yapmaya karar verdiyseniz önce bir uzmandan yardım alın
Yaşam 2 Nisan 2016 - 12:18

Beden ve ruh sağlığına pek çok faydası olan pilates, yanlış yapıldığında zarar verebiliyor. İşte evde pilatese başlayanların dikkat etmesi gereken noktalar…

PİLATESE BAŞLAYANLARA 4 ÖNEMLİ UYARI

-Spora yeni başlayanlar ve çok ara vermiş olanlar egzersizin şiddetini, sıklığını ve süresini ilk başlarda çok düşük tutulmalı, yavaş yavaş arttırılmalı. Farklı bir egzersize geçerken de yeni yapılacak egzersize alışıncaya kadar dikkatli olunmalı.

– Başlangıç seviyesinde ya da spora ara verilen durumlarda bel ve omurga güçlendirici hareketlerde belin desteklenmesi çok önemli. Bu tür egzersizlerde kullanılan malzeme seçimine özen gösterilmeli.

– Omurgasında lordoz ya da skolyoz rahatsızlığı olanlar egzersiz yaparken daha dikkatli olmalı. Bu tür durumlarda kullanılan mat minderin kalınlığı daha yüksek olmalı. Eğer herhangi bir rahatsızlık yoksa daha verimli sonuç almak için daha ince bir minder seçilebilir.

– Egzersiz esnasında oluşabilecek sakatlanmaların önüne geçmek için yapılan alan gürültüsüz ve sessiz olmalı.

Etiketler