Evinin bir odasını müzeye dönüştürdü

Burdur'da yaşayan sipsi sanatçısı Mehmet Bedel, 35 yıldır topladığı tarihi enstrümanlarla evinin bir odasını müze haline getirdi.

Evinin bir odasını müzeye dönüştürdü

Burdur’da yaşayan 56 yaşındaki Mehmet Bedel, evinin bir odasında eski müzik aletleri ile halı ve kilim gibi eski eşyaların koleksiyonunu yapıyor.

35 yıldır topladığı tarihi öneme sahip enstrümanlardan oluşan mini müzeyi ziyaret edenlere ise unutulmaz anılar yaşıyor.

Mini müzeye üniversite öğrencileri, çevre illerden ve yurt dışından ziyaretçilerin geldiğini dile getiren Bedel, kültürel çalgılar ile farklı ezgiler çalarak keyifli anlar yaşatıyor.

Müzede kartal kanat kemiğinden yapılmış farklı çalgıların da bulunması ilgi çekiyor.

Müzik sevgisinin aileden geldiğini belirten Mehmet Bedel, “Uzun yıllar Teke yöresindeki mahalli sanatçıların ellerindeki kullanılmayan sazları ya da vefat edenlerin sazlarını toplayarak, biriktirdim. Yapan ve o çalgıyı çalan kişilerin enstrümanlarını burada müze haline getirdim. İleride genç kuşaklara umarım örnek olur” dedi. (İHA)

Mesleğini bırakmıyor... 36 yıldır kaset satmaya devam ediyor İlginizi Çekebilir Mesleğini bırakmıyor... 36 yıldır kaset satmaya devam ediyor Buz tutan Çıldır Gölü ziyaretçilerini büyülüyor İlginizi Çekebilir Buz tutan Çıldır Gölü ziyaretçilerini büyülüyor

 

Loading...