Evlilik programına çıkanın psikolojisi bozuk

Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan çarpıcı tespit

Evlilik programına çıkanın psikolojisi bozuk

Ankara / SÖZCÜ

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, önceki gün yaptığı bir konuşmada çarpıcı saptamalarda bulunarak izdivaç programlarına çıkan kişilerin çoğunun psikolojisinin yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi.

RTÜK DAHA YAKINDAN TAKiP ETMELi

PROF. Dr. Nevzat Tarhan, TBMM Aile Bütünlüğü ve Boşanma Olayları Araştırma Komisyonu'nda üyelere bilgi verdi. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarhan, yaptığı konuşmada “İzdivaç programlarına çıkanların çoğunun psikolojisi bozuk” dedi. Tarhan, bu tür programların aile yapısını olumsuz etkilediğini, buraya çıkan kişilerin çoğunun psikolojik sorunları olduğunu savunarak “RTÜK bu programları daha yakından takip etmeli” dedi.

TARHAN, ayrıca konuşmasında eşine şiddet uygulayan kişilerin çoğunun kapsamlı bir taramadan geçirilmesi halinde antisosyal kişilik ve benzeri bozukluk ve tıbbi sorunları olduğunun görüleceğini de anlattı. “Evlilik olgunluğunda olmayan kişilerin birlikteliklerinde sorun çıkıyor” diyen ve ailenin bir kişiliği-ruhu olduğunu söyleyen Tarhan, kadın-erkek arasındaki görev ve rol paylaşımlarının ailenin ruhunu beslediğini söyledi.

Kadın ve erkek arasındaki rekabetin kabul edilebilir olduğunu, ancak bunun evlilikte savaşa dönüştürülmemesi gerektiğinin altını çizen Tarhan, böyle durumlarda evliliğin bu savaşa kurban gittiğini dile getirdi.

Loading...