Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fenomen dizi Black Mirror’ın anlamı nereden geliyor? Çok şaşıracaksınız…
Fenomen dizi Black Mirror’ın anlamı nereden geliyor? Çok şaşıracaksınız…
Netflix’in popüler ve fenomen dizisi Black Mirror, teknolojinin insan hayatına gelecekte nasıl etki edeceğine dair distopik hikayeleri anlatan bir bilim kurgu dizisi.. Peki Dizinin merak uyandıran ismi nereden geliyor? Dizinin senaristi Charlie Brooker açıkladı! İşte ayrıntılar...
Yaşam 8 Ocak 2018 - 13:17

Basit çevirisi ile Black Mirror, Siyah Ayna anlamına gelen dizinin ismi aslında daha metafizik bir anlam taşıyor. Dizinin senaristi Charlie Brooker dizinin anlamına dair açıklamayı yaptı. İşte merak edilen o açıklama ve Black Mirror’ın anlamı…

black mirror sözcü ile ilgili görsel sonucu

Black Mirror, Siyah Ayna anlamına geliyor. Dizinin neden bu ismi aldığı konusunda izleyiciler arasında çeşitli görüşler var. Kimisi bu ismin, dünyanın karanlık bir yöne doğru gittiğini sembolize ettiğini düşünürken, bazıları da teknolojinin toplumu tüketerek siyah bir çukura çektiği anlamında bu adın kullanıldığı yorumunda bulunuyor. Bir diğer görüş ise dizinin izlendiği tv, bilgisayar ya da akıllı telefon ekranlarının aslında siyah olması ve eğer ekranda bir şey yoksa ekranan bakan kişinin kendi yansımasını görmesi.

Dizinin senaristi Charlie Brooker, 2011 yılının Aralık ayında Guardian gazetesine yazdığı makalede dizinin adının arkasındaki sebebi şöyle açıkladı: “Black Mirror (Siyah Ayna) adı sizin her duvarda, her masada, her avuç içinde bulacağınız bir isim: Bir televizyonun, bir monitörün, bir akıllı telefonun soğuk, parlak ekranı.”