Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Filmlerle, kitaplarla dolu bir çocuk bayramı
Filmlerle, kitaplarla dolu bir çocuk bayramı
Haydi bugünü, hayatın bütün karmaşasından uzaklaşıp tümüyle çocuklarımızla geçirelim.
Burak GÖRAL
Yaşam 23 Nisan 2016 - 02:20

Haydi bugünü, hayatın bütün karmaşasından uzaklaşıp tümüyle çocuklarımızla geçirelim. Hayatı bir gün bile olsa donduralım, bütün gün onlarla çocuk olalım, oyun oynayalım, birlikte kitap okuyalım, film izleyelim… 23 Nisan sadece onların değil bizim de çocuk tarafımızın bayramı olsun!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın keyfini yaşamak için çocukları sinemaya götürebilirsiniz!

Çocukları sinemaya götürün

Üç boyutlu eğlence
Bu hafta sinemalara çocuklar için iki animasyon film geldi. Bunlardan ilki olan 3 boyutlu film ‘Kuzular Kurtlara Karşı' empati yapmak üzerine güzel bir hikaye anlatıyor. Sihirli ve hayali bir dünyada mutlu mesut yaşayan koyunlar-kuzulara bir kurt sürüsü musallat olur. Liderliğe adaylığını koymuş Gri ise bir talihsizlik sonucunda bir koyuna dönüşüyor ve karşı tarafın nasıl korkular içinde yaşadığına bizzat tecrübe ederek şahit oluyor. Ülkemizde çok sık görmediğimiz Rus yapımı, oldukça hareketli bir animasyon ‘Kuzular Kurtlara Karşı'.

Bu krala dikkat!

‘Küçük Kral', Almanya, Polonya ve Fransa ortak yapımı bir animasyon. Henüz dokuz yaşındaki küçük bir çocuğun kral olan babasını kaybedince onun yerine tahta oturtulmasını konu alan bir yapım. 5-6 yaşlarındaki çocukların rahatlıkla izleyebilecekleri, rengarenk ve yumuşak çizgilerle yapılmış eğlenceli bir çocuk filmi.

MowglI'nin ormanı, HeIdI'nin dağı

Geçen hafta vizyona giren ‘Orman Çocuğu' (The Jungle Book) 7-8 yaşından büyük çocukların ilgiyle izleyebileceği heyecanlı bir macera anlatmakta. Hassas çocukların birkaç sahnesinden ürkebileceği yapımda, ormanda hayvanlar tarafından büyütülen Mowgli'nin peşindeki kötü kaplandan kurtuluş mücadelesini izliyoruz. Şahane görsel efektler, iyi müzikler ve heyecanlı bir olay örgüsü var. Eğer dev gibi bir yılandan ve birkaç karanlık sahneden korkmayacağına eminseniz, çocuğunuzla güzel bir sinema deneyimi yaşayabilirsiniz ‘Orman Çocuğu'nda. Özellikle kız çocukları, 80'lerde çocuk olan anne babalarının çok iyi tanıdığı ‘Heidi'yle tanışabilirler. Geçen hafta vizyona çıkan film hâlâ izlenebilir. Aynı adlı animasyon dizisi zamanında TRT'de yayınlanmış ve tüm dünyada olduğu kadar bizde de dönemin çocukları tarafından büyük ilgi görmüştü. Sık sık sinemaya uyarlansa da ilk kez bu kadar büyük bir prodüksiyonla beyazperdede karşımıza çıktı.

Aile boyu evde film keyfi!

Sihirbaz
Çocuklarımıza sevginin, iyi niyetin, hoşgörünün değerini sık sık hatırlatmamız gerekiyor. ‘Sihirbaz' biraz da bunun filmi. 10 yaş civarındaki çocuklar için biraz olgun mesajlar veren böyle melankolik animasyonlara da ihtiyacımız var bazen. ‘Sihirbaz'ın ana kahramanı yaşlı bir sihirbaz. 1950'lerin sonunda Paris'te rock'n roll grupların ve bambaşka sahne şovlarının giderek popülerleşmeye başladığı bir zamanda gösterilerini sunabileceği bir mekan bulmakta zorlanmaktadır. Tanıştığı Alice adlı genç bir kızla kader birliği yapıp beraber iş aramaya başlarlar. Sihirbaz gün geçtikçe genç kıza platonik ve melankolik duygularla bağlanmaya başlar. ‘Sihirbaz'da diyalog yok denecek kadar az. Ama hikaye o kadar sıcak ve duygusal ki. Çocuğunuzla sohbet ederek izlediğinizde de anlayamayacağı bir durum yok aslında. Mesela kuşak çatışmasını ufak ufak konuşabilirsiniz. Bazı mesleklerin neden zaman geçtikçe eskidiklerini, sihirbaz ve Alice arasındaki ilişkinin nasıl bir arkadaşlık ilişkisi olduğunu da konuşmanız iyi olabilir…

Ruhların Kaçışı

Büyük Japon üstat Hayao Miyazaki'nin başyapıtı ‘Ruhların Kaçışı' animasyon sinemasının zirvelerinden biri… 10 yaşında Chihiro adlı bir kız çocuğunun fantastik bir yolculuk eşliğinde büyüme hikayesi aslında. Film Chihiro'nun anne ve babasıyla birlikte çıktığı bir yolculukla başlar. Arabaları esrarengiz bir tünele girer ve tünelin sonunda terk edilmiş, eski bir panayır merkezine çıkarlar. Chihiro huysuz ve sürekli aksilik çıkaran bir yapıdadır. Anne ve babası ise bu ıssız, terk edilmiş panayırın her yerinde bırakılmış çok lezzetli görünen, iştah açıcı yiyeceklere kaptırırlar kendilerini. Yemeklere öyle bir saldırırlar ki kısa bir süre sonra bir türlü doymak bilmeyen açgözlü domuzlara dönüşürler. Akşam olduğunda ise panayırda bir hareketlenme başlar. Aslında orası ruhların banyo yapıp temizlendiği bir hamamdır ve insanlara yer yoktur. Çocuklarınız bu filmin hayal dünyasından çok etkilenebilir. Yalnız dikkat edin, gereğinden küçük yaşta da izletmeyin…

Hayat Kitabı

‘Hayat Kitabı' rengarenk ve farklı bir animasyon deneyimi sunuyor hem çocuklara hem de büyüklere. Meksika kültüründen beslenen hikayesi ve karakterlerinin yanı sıra zengin görsel dünyasıyla da dikkat çekiyor. Aynı kıza aşık, çocukluktan beri birbirlerine rakip olan iki erkek, Manolo ve Joaquin'in rekabetine, Hatıralarla Yaşayanlar Ülkesi'nin tanrıçası La Muerte ile Unutulanlar Ülkesi'nin kralı olan kocası Xibalba da karışır. İkisi de kendi iktidarlarını ortaya koyarak gençler üzerinde iddiaya girerler. Sonrası ise tam bir şamatadır… 7 yaşından büyük çocukların da aileleriyle birlikte zevkle izleyebilecekleri sevimli, hikayesiyle olmasa da Latin kültürüne ait olmasından dolayı farklı, müzikleriyle de ilgi çekici ve son derece dinamik bir film.

 

Son güncelleme: 09:59 - 23.04.2016