Flamingolar göçe hazırlanıyor

Van Gölü havzasındaki sulak alanları yaz mevsimi süresince mesken tutan ve havaların soğumasıyla sıcak bölgelere göç etmeye hazırlanan flamingolar güzel görüntü sunuyor.

Flamingolar göçe hazırlanıyor

Göçmen kuşların Kuzey Afrika’dan İran’a uzanan yolculuğunda en önemli konaklama merkezlerinden olan Van Gölü havzası, çok sayıda türden binlerce kuşa ev sahipliği yapıyor.

Havzanın en önemli sulak alanlarından Erciş Çelebibağı ve Erçek sulak alanlarında ilkbahardan bu yana konaklayan flamingolar, gölde kartpostallık görüntüler oluşturuyor.

Binlerce flamingoya her yıl ev sahipliği yapan Özalp ilçesindeki Akgöl ile Saray ilçesindeki Tuz Gölü’nün tamamen kuruması, havzadaki sulak alanlardaki seviyenin düşmesi ve Van Gölü
kıyılarında yaşanan çekilmeyle yaşam alanları daralan kuşlar, bu sene daha çok akarsularla gölün buluştuğu Gölağzı ve Çelebibağı sulak alanlarını mesken edindi.

“EĞER DOĞAYI KORURSAK BÜTÜN CANLILAR ZİYARET ETMEYE GELİR”

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, “Havaların ısınmasıyla Van Gölü etrafındaki her alanda flamingoları görmek mümkün. Bunun sebebi de kuraklığa bağlı olarak alanların sıvılaşması. Etraftaki Akgöl gibi göllerin kurumasına bağlı olarak buranın popülasyonu arttı. Erçek Gölü’nün sığ olması ve yavaş yavaş çekilmesine bağlı olarak bu sene göç sezonuna kadar flamingolar burada rahat bir şekilde beslenmesini yapıp göçünü tamamlayacak. Flamingolar buraya gelirken nasıl güvenli bir şekilde gelmişse, güvenli bir şekilde de buradan ayrılacak. Eğer doğayı korursak doğadaki bütün canlılar bizi ziyaret etmeye gelir” dedi. (İHA)

Loading...