Gazeteci Erbil Tuşalp hayatını kaybetti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gazeteci-yazar Erbil Tuşalp'ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Soyer, "Dik duruşundan asla taviz vermeden mesleğini yapan, bağımsız gazeteciliğin üstadı Erbil Tuşalp'i İzmir'de yitirdiğimizi üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına ve tüm sevenlerine sabır diliyor, acılarını paylaşıyorum" dedi. Bilindiği üzere Tuşalp, uzun yıllardır KOAH hastalığı ile mücadele ediyordu.

Gazeteci Erbil Tuşalp hayatını kaybetti

Gazeteci-yazar Erbil Tuşalp, uzun süredir KOAH hastalığı ile mücadele ediyordu. İzmir Başkent Hastanesi’nde yoğun bakıma kaldırılan Tuşalp’in hayatını kaybettiğini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer duyurdu.

Gazeteci-yazar Erbil Tuşalp’ın hayatını kaybetmesinin ardından, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve CHP Izmir milletvekili Tuncay Özkan, paylaşımda bulundu.

ELVEDA ŞEFİM

CHP Izmir milletvekili Tuncay Özkan, paylaşımında, “Erbil Tuşalp ağabey öldü. 12 Eylül karalığını aydınlatan sokak lambası söndü. İşkencecilerin korkusuydu. İzmir'de öylece sesizce öldü. İyi bir gazeteciydi. Yurtseverdi. Yarınlarda kıymeti üzerine çok konuşulacaktır. Elveda “şefim” ifadelerini kullandı.

BASIN TOPLULUĞUMUZUN BAŞI SAĞ OLSUN

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de, “Değerli meslektaşımız Erbil Tuşalp'i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz” sözleriyle Tuşalp’i andı.

BASIN KARTINI İPTAL ETMİŞLERDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı’nın basın kartını iptal ettiği yüzlerce gazeteciden biri olan 75 yaşındaki Erbil Tuşalp, “Bu benim için onur belgesidir” demişti.

ERBİL TUŞALP KİMDİR?

Erbil Tuşalp, 1945 yılında Konya’da doğdu. Çocukluk yıllarını doğduğu yer olan Akşehir’de geçiren Tuşalp, Kara Harp Okulu’nu kazandı ve 1965 yılında mezun oldu. 1974 yılında TRT’de haber kameramanı olarak mesleğine adım atan Tuşalp, ardından Radikal, Dünya, Milliyet, Posta gibi gazetelerde çalıştı.

Cumhuriyet gazetesinde siyasi muhabir olarak da görev yapan Tuşalp, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda da iki dönem Yöntim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Aynı zamanda İnsan Hakları Derneği'nin kurucuları arasında da yer aldı. Tuşalp, insan haklarını sorgulayan, yakın dönemin “Susurluk Kazası” gibi karanlıkta kalmış siyasal olaylarına ışık tutan araştırmalarıyla tanındı.

Araştırmacı kimliğiyle tanınan Tuşalp'in Bin İnsan, Bin Tanık, Bin Belge, Eylül İmparatorluğu, Artık Demokrasi İsteyin, Ben Tarihim Bay Başkan, Paşa ile General, Önce Çocuklar Öldü, Evreninki mi Özalınki mi?, Çürüme, Plastik Papatya Kokusu, Şeriatı Beklerken, Demokrasi Sizin Neyinize, Şeriat A.Ş, Sen Sofi'nin Oğlusun, İslam Faşizmi, Bozkurtlar, Çete Parti Mafya, Aldanma, Kuklaturka, İslam İmparatorluğu gibi kitapları yazdı.