11 milyon fidan dikimi sona erdi! İki rekor birden…

Geleceğe Nefes kampanyasına Türkiye'nin 81 ilinden 7'den 70 herkes katıldı. 11 Milyon fidanın dikim işlemleri saat 11.11'de başladı ve 3 saat sürdü. 11 milyon fidan dikim işlemi tamamlandı. Etkinliğin iki farklı rekorla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi bekleniyor.

11 milyon fidan dikimi sona erdi! İki rekor birden…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 11 milyon fidan seferberliği ile Türkiye'nin Guinness Rekorlar Kitabına da adını iki rekorla yazdıracağını belirterek; ‘‘232 bin 647 adet fidan ile Endonezya'ya ait olan ‘1 saatte en fazla fidan dikme' dünya rekoru, bugün Çorum'da 1 saatte daha fazla fidan dikerek Türkiye adına tescil ettirilecek. İkinci rekorumuz için de; bugün fidan dikerken çektirdiğiniz bir fotoğrafı gelecegenefesalbum.com adresine yüklemenizi istiyoruz. Böylelikle “Dünyanın En Büyük Online Fidan Diken İnsan Albümü”nü Guinness'e tescil ettirerek ikinci bir rekora daha milletçe imza atmış olacağız'' diye konuştu.

Geleceğe Nefes kampanyasına 7’den 70 büyük bir katılım gerçekleşti.

Geleceğe Nefes Kampanyası ile Türkiye 11 milyon fidana kavuşacak. Fidan dikme kampanyası, Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı Geleceğe Nefes projesi ile 81 ilde 11 Kasım 2019'da saat 11:11'de başladı. 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan dikilecek.

Geleceğe Nefes kampanyasında hedeflenen rakam olan 11 milyon 47 bin 430 fidan sayısı aşıldı. Kampanya ile sahiplenilen fidan sayısı 13 milyon 695 bin 183’ü  buldu. Çorum ve Iğdır dışında tüm illerde fidan sahiplenme oranı yüzde yüzü aştı.

Fidan dikme kampanyasına katılan vatandaşlar havadan görüntülendi.

Geleceğe Nefes Kampanyası sitesinden yapılan açıklamada; “Teşekkürler Türkiye ‘Geleceğe Nefes’ seferberliğinde 11 Kasım 2019’da 81 ilde 2023 noktada dikilecek 11 milyon fidanı kısa sürede sahiplendiniz. Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak konusundaki bu heyecana karşılık fidan sahiplenme kampanyamıza devam ediyoruz. Sahipleneceğiniz veya bağışlayacağınız fidanları 11 Kasım sonrasında da toprakla buluşturmaya devam edeceğiz. Haydi Türkiye bir gün değil, her gün geleceğe nefes olmaya…” denildi.

Geleceğe Nefes kampanyasında vatandaşlar ve görevliler birlikte çalışıyor.

Geleceğe Nefes Kampanyasının başvuruları büyük ilgi toplamıştı. Türkiye genelinde çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma çalışmalarını dünyaya duyurmak, 11 milyon fidanı toprakla buluşturarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için için başlatılan “Geleceğe Nefes-11 Milyon Fidan” kampanyası yoğun ilgi gördü.

Fidan dikim işlemleri saat 11.11’de başladı

Tarım ve Orman Bakanlığının tarafından oluşturulan https://gelecegenefes.com/ adresin isteyen herkes bir fidan sahiplenebilir veya bağışlayabilir.

Geleceğe Nefes kampanyasında fidan dikimine küçükler de katıldı.

ÇORUM’DA REKOR DENEMESİ SONA ERDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan “Geleceğe Nefes” seferberliği çerçevesinde, 11 Kasım 2019’da saat 11.11’de 11 milyon fidan, Türkiye’nin 2023 noktasında toprakla buluşturuldu.

Birçok şehirde Geleceğe Nefes kampanyası büyük ilgi gördü.

GUINNESS YETKİLİLERİ DE ÇORUM’DA

Türk halkının büyük ilgi gösterdiği organizasyon kapsamında, 232 bin 647 fidanla Endonezya’ya ait “1 saat içinde en fazla fidan dikme” rekorunun, Çorum’da 301 bin 111 fidan dikilerek kırılması da hedefleniyor. Böylece Guinness dünya rekorunun Türkiye adına tescil ettirilmesi amaçlanıyor. Çorum’daki rekor denemesine, Celilkırı mevkisinde bulunan 156 hektarlık alanda hazırlanan sahada Guinness yetkilileri gözetiminde başlandı. Rekor denemesinde Guinness yetkililerinin yanı sıra mimar, spor hakemi, orman mühendisleri ve öğretmenlerden oluşan 80 kişilik heyet görev alıyor.