Sözcü Plus Giriş

Geleceği şekillendirecek çocuklar algoritmayla tanışıyor

Geleceğin şekillenmesinde yazılımın ne kadar büyük rol oynayacağını artık herkes kabul etmiş durumda. Bu noktadan yola çıkarak, çocukların daha küçük yaşta algoritmayla tanışmasını ve dolayısıyla problem çözme becerisini geliştirmesini isteyen ebeveynler, yaratıcıklarını geliştirecekleri atölyelere yöneliyorlar. Bu kurumlardan biri olan MakerEvi’nin kurucularından eğitmen Türker Gürevin’e konu hakkında merak ettiklerimizi sorduk…

null
Güncellenme: 05:10, 18/11/2017
Geleceği şekillendirecek çocuklar algoritmayla tanışıyor

Birgan BİLEKE

– Geleceği yazılım konusunda donanımlı kişilerin şekillendireceği söyleniyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

2017 itibarıyla Amerika'nın en büyük beş firması Apple, Alphabet (yani Google), Microsoft, Amazon ve Facebook teknoloji alanında faaliyet gösteriyor. Bu şu demek; artık arabayı herkes değilse bile pek çok ülke üretebiliyor. Artık mesele; otonom veya pili/yakıtı verimli kullanan araçları yapabilmek ve bu da ağırlıklı olarak yazılıma dayanıyor. Uzaya roket mi göndereceksiniz? E-ticaret mi dediniz? Bu ve benzeri soruların tümüne cevap bulmak için yazılım gerekli…

Türker Gürevin, eğitim verdiği çocukları 3D teknolojisiyle de tanıştırıyor. Yaratıcılıkları gelişen çocuklar, üreten birey olmanın önemini keşfediyor.

Türker Gürevin, eğitim verdiği çocukları 3D teknolojisiyle de tanıştırıyor. Yaratıcılıkları gelişen çocuklar, üreten birey olmanın önemini keşfediyor.

– Küçük yaştaki çocukları bu konuda eğitmek anlamında nasıl bir yol izlenmeli?

Öncelikle çocukları işin temeli olan algoritma kavramıyla erken yaşta tanıştırmak gerek. Zira algoritma, problem çözme tekniğidir. Bunu iyi öğrenip uygulayan kişi için geriye sadece elindeki araç gereci kullanmak kalır. Kısacası; algoritma yani bilgisayara bir sorunu nasıl izah edeceğini bilen biri, seçtiği bir dille derdini bilgisayara anlatabilir.

shutterstock_141311836

Hatalardan ders çıkarmak gerek

– Bu anlamda Türkiye'nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

shutterstock_494945398

Genç ve yeniliklere hızlı bir şekilde uyum sağlayan nüfusuyla ülkemiz yazılım alanında büyük bir potansiyel barındırıyor. Fakat bizi bekleyen en büyük sorun, yıllardır bir düzene sokamadığımız ve belli bir vizyonu olmayan eğitim sistemimiz. Bu noktada yabancı dil ve fen bilimleri alanlarında geçmişte ve hâlâ yapmakta olduğumuz hatalardan ders çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra tutarlı ve uzun vadeli bir hükümetler üstü politikaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Ama yarın değil; hemen şimdi! Diğer yandan, kurumların ve bireylerin de daha girişimci olmaları gerekiyor.

dsc_0387

Yabancı dil çok önemli

– İleride yazılım konusunda uzmanlaşacak olan bireyleri bugün en çok hangi konularda donanımlı hale getirmemiz gerek?

Algoritma kavramından sonra gelen en önemli faktörün yabancı dil eğitimi olduğunu düşünüyorum. Zira ne yazık ki teknoloji üreten bir ülke olmadığımız gibi, istisnaları olsa da bu teknolojilere ait yayınları da düzgün bir şekilde, zamanında (teknoloji eskimeden) ve yeterince dilimize kazandıramıyoruz.

Yayınlanma Tarihi:04:52,