Gelecekte ortaya çıkacak 21 meslek

İşletme danışmanlığı şirketi olan Cognizant, yeni teknolojiler sayesinde ortaya çıkması beklenen meslekleri bir liste hâlinde yayımladı. Cognizant'ın yayımladığı liste içerisinde 21 adet yeni meslek grubu yer alıyor.

Business Insider’ın haberine göre 10-15 yıl içerisinde ABD’deki mesleklerin yaklaşık yüzde 12’sinin yerinin otomasyona bırakılacağı belirtilirken; Caroline Cakebread imzasıyla yayımlanan haberde iş dünyasında oluşacak yeni meslek gruplarına dikkat çekiliyor.

Veri dedektifliği

Hâlihazırdaki müşterilerine ürün satabilmek için insanlar hakkında veri toplamaya şirketler tarafından mesai harcanıyor. Veri dedektifliği internet ortamındaki müşteri verilerini inceleyip toplayarak şirketler tarafından insanlara nasıl hizmet sunulabileceğini araştıracak

veri880

Refakatçi

Biyoteknoloji sayesinde insanların daha uzun yaşayabileceği ve yaşlılık oranının yükseleceği gelecekte insanlarla birlikte yürüyecek ve konuşacak kişilere gereksinim duyulacak. Bu kişilerin görevi refakate ihtiyaç duyan yaşlılarla yürümek ve insanlara nostaljik etki sağlamak olacak.

Siber şehir uzmanlığı

Gelecekteki şehirler; kent içerisindeki sensörlerden alınan veri hizmetlerinin çalışmasını sağlayacak bir meslek grubu yaratacak. Vatandaşlara ait verilerin toplanması da bu meslek grubunun görevi içerisinde bulunuyor.

Gerçekçi seyahat üreticisi

Müşteriler için arttırılmış gerçeklik yolculukları için fikir yazacak, tasarlayacak ve üretecek.

Yapay zeka satış uzmanı

Yapay zekanın önlenemez yükselişi bu meslek alanını gerekli kılacak. Yapay zeka satıcısının görevi yapay zekanın yapamadığı ‘kendini satma’ işlemini yapacak.

meslek21

Fit yaşam rehberi

Giyilebilir teknolojiler tek başına sağlığı korumak için yeterli olmuyor. Gelecekte spor yapan insanlar spora bağlılık rehberleri ile spor etkinliklerinin daha sıkı takipçisi olacak ve rehberin görevi kişiyi sağlıklı yaşama motive etmek olacak.

Yapay zeka sağlık teknisyeni

İnsanların doktora gitmesine gerek kalmadan yapay zeka destekli sağlık teknisyenleri yazılımları sayesinde müşterilerine hastalık tespiti yapacak.

Kişisel veri simsarlığı

Gelecekte insanların kendilerine ait bilgilerden ve verilerden para kazanması bekleniyor. Kişisel veri simsarlığı, müşterilerin kişişel verilerini gözlemleyecek ve bu verileri satarak para kazanacak.

Otoyol kontrol uzmanı

Otonom araçlar ve dronelar ile değişecek hava ve kara trafiği kontrol edecek uzmanın işi trafiğin etkili ve düzgün şekilde düzenlenmesini sağlamak olacak.

Dijital Terzi

Dijital terzi müşterilerin ölçülerini kaydederek müşterisine en uygun kıyafetleri satmaya çalışacak.

dijitalterzi

Genetik çeşitlilik çalışanı

Bu meslek, herhangi bir şirkette çalışan kişilerin genetik olarak iyileştirilmiş ve iyileştirilmemiş kişilerin iyi bir karışım olmasını gözetecek.

Bilişim yöneticisi

Bilişim yöneticisinin işi bir şirketin gölge bilişim (shadow IT) çalışmaları ile iş yeri stratejilerini harmanlamak olacak.

Yeni finansal koçlar

Nakit paranın yer almayacağına kesin gözüyle bakılan gelecekte ödemeler BitCoin ve benzer sistemlerle yapılacak. Yeni sistem, buna uygun finansal koçları da meslek alanlarının da doğmasına sebebiyet verecek. Finansal koçlar, dijital işlemlerinizi takip edip size öneride bulunacak.

yenifinansalkoclar

Kişisel hafıza desteği

Hafıza desteği çalışanları, müşteriler için onların geçmişine ait gerçekçi simülasyonlar yaratacak. Müşterilerine sanal olarak nostalji etki yaratacak.

Sanal alışveriş desteği

Gelecekte ürün satışları internet üzerinden gerçekleşecek. Müşteri bir şey satın almak istediğinde sanal alışveriş desteği uzmanı müşteriye rehberlik ederek ürün seçiminde yardımcı olacak.

Genomik portföy müdürü

DNA analizleri ve gen düzenleme tekniği sayesinde insanların yeni sağlık ihtiyaçları doğdu. Bu meslek alanı, üretilen yeni sağlık ilaçların satılmasını sağlamak için stratejiler geliştirecek.

İnsan makine yöneticisi

İş dünyasının geleceği insan ve makinelerin ne kadar iyi iş birliği yapabileceğine göre şekillenecek.Yönetici, makine ve insanların özelliklerini belirleyecek ve verimli çalışma ekipleri oluşturacak.

Güven memuru

Geleceğin yatırımcıları çok daha bilinçli olacak. Kurumların bu yüzden yatırımcılara karşı şeffaflıktan başka şansı olmayacak. Güven memurlarının görevi müşterilerin şirkete yönelik şüphelerini ortadan kaldırmak ve yatırım yapılan şirketin verimli şekilde çalıştığını göstermek olacak.

etikyetkilisii

Kuantum makine öğrenimi uzmanı

Kuantum bilgi işleme ve makine öğrenimini birleştirecek yeni meslek alanı, dünyadaki iş sorunlarını çözmek için çalışacak. İş dünyasının sorunlarının çözümü hedeflenecek.

Edge computing uzmanlığı

Bu meslek, internetin alt yapısını ‘edge computing’ kullanan internet alt yapısına dönüştürmekle sorumlu olacak. Veri hacmini genişletmekle sorumu olan meslek, işlem kapasitesine ihtiyaç duyan kurumların aradığı eleman aralığında olacak.

Etik yetkilisi

Bu meslek dalı bağlı bulunduğu bünyedeki etik kuralları gözetecek. Örneğin; bir şirket insanı ve emeği öncelik hâline getiriyorsa, yetkili tüm fabrikaları gezecek ve iş koşullarını denetleyecek.

Elon Musk kimdir? Teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Elon Musk'ın hayat hikayesi... İlginizi Çekebilir Elon Musk kimdir? Teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Elon Musk'ın hayat hikayesi...
Loading...