Gelenin açtığı, gidenin kapattığı ‘kapılı’ köy

Afyonkarahisar’ın 150 nüfuslu Oğulbeyi köyü, demir kapısıyla dikkat çekiyor. 1886 yılında Bulgaristan göçmenlerinin kurduğu köyün kapısı sabahları açılıyor, akşamları da kapatılıyor.

İhsaniye’de 1886 yılında Bulgaristan’dan gelen göçmenler tarafından kurulan Oğulbeyli köyüne ulaşımın sağlandığı yolda yıllardır yer alan kapı dikkat çekiyor.

Köye ulaşımın sağlandığı yolda yer alan kapı, yıllarca hayvanların ağaç ve bahçelere zarar vermesini ve köye yabancı kişilerin girişini engellemek amacıyla kullanıldı.

Köyde yaşayanların atalarından kalma gelenek olarak gördüğü kapı, bugünlerde sürekli kapalı olmasa da kullanılmaya devam ediyor.

“ŞU AN KİLİTLEMİYORUZ”

Oğulbeyli Köyü Muhtarı Mahir Sarıkaya, “Atalarımızdan kalma kapı geleneğimiz devam ediyor. Gelen misafir açar, çıkarken kapatır. Hayvanlar, köyümüzün içinde otluyor. Kapı, kötü niyetli insanlara karşı da savunma oluyor. Eskiden kilitleniyormuş, şu anda kilitlemiyoruz. Kapımız daha önce ahşapmış. Geçmişte muhtarlarımız tarafından demir yapılmış, göreve gelince biz de yeniledik. Daha güzel görünüme kavuşturduk” dedi.

Köyde yaşayan emekli öğretmen Mehmet Şahin, kapıyla ilgili anılarını şöyle anlattı:

“Kapı çocukluğumda ahşaptı. Kaldırıp açıyor, kapatıyordum. Zamanla ağaç kapı atıl oldu, demir kapı yapıldı. Köyümüzün sığırları vardı. Ben çobanlık da yaptım. Hayvanlar köy dışına doğru gelirse kapı kapatılır. Sığırlar toplanır, meraya gider. Bir gün sığırları getiriyorduk. Kapı kapalı biliyorduk fakat açıkmış. Bütün sığırlar ovaya dalmış. Babam gelmiş ve bana dersimi vermişti. Önce kapıya bakmam gerektiğini anlatmıştı. Böyle çok hatıramız oldu.” (DHA)

Loading...