Sözcü Plus Giriş

Gemileri karadan yürüten ağaç: Göknar ağacı

Balıkesir’in Edremit ilçesi sınırları içerisindeki Kazdağları'nda bulunan 32 endemik bitki türünden biri olan göknar, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un Fethi sırasında gemileri Haliç'e indirmek için ihtiyaç duyduğu kızakların oluşumunda kullanıldı.

Güncellenme: 10:32, 09/07/2021
Gemileri karadan yürüten ağaç: Göknar ağacı

Kazdağları’nın belirli bölgelerinde yetişen ve koruma altında olan göknarlar, bir çağın kapanıp yeni bir çağın başlamasına vesile olan İstanbul’un Fethi’nde önemli rol oynadı.

Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Satıl, Haliç’e indirilen gemilerin karadan yürütülmesi için Kazdağı göknarının kullanıldığını söyledi.

Prof. Dr. Fatih Satıl, şöyle konuştu:

“Göknarın üç önemli özelliği var. Birisi biyolojik. Diğeri mitolojik. Üçüncüsü ise bizi daha çok ilgilendiren, Osmanlı tarihi açısından bir özelliği var.”

“Fatih Sultan Mehmet, zincirler ile kapanmış olan Haliç’e gemileri nasıl sokarım diye plan yapmaya başladı. ‘Onlar bu kadar zeki ise biz de gemilerimizi karadan yürütecek kadar deliyiz’ diyerek bir plan ortaya koydu.”

“Alimlerini topladı. Gemilerini kaydıracak kızaklar yapacağını, hangi ağacın kerestesinin bu işe uygun olduğunu tartıştılar. Bu iş için en uygun kerestenin göknar olduğu, bunun da en yakın Kazdağları’ndan alınabileceği düşünüldü.”

“Sonuçta Fatih Sultan Mehmet bu işi gündemine aldı. Ancak bu kereste işini yapacak uzmanlara ihtiyaç vardı. Anadolu’da bu işi en güzel Tahtacı Türkmenleri yapıyordu. Fatih bir ferman ile Tahtacı Türkmenlerini Toroslar’dan Kazdağları’na yerleştirdi.”

“Türkmenlerin marifetleri ile kızaklar yapılarak buradan gemiler ile İstanbul’a gönderildi. Böylelikle Kazdağı göknarı tarihin yönünü değiştirdi. Fetihte kullanılan gemilerin kızakları bu ağaçlardan yapıldı.”

İlginizi ÇekebilirApartmanın altında tarih yatıyorApartmanın altında tarih yatıyorİlginizi ÇekebilirSelçuklu Meydan Mezarlığı'nda ilk kez tespit edildiSelçuklu Meydan Mezarlığı'nda ilk kez tespit edildi
Yayınlanma Tarihi:10:14,