Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gezi Parkı’ndaki 1361 ağacın bilgilerini topladılar
Gezi Parkı’ndaki 1361 ağacın bilgilerini topladılar
Gezi Parkı'ndaki ağaçlar için yeni bir veritabanı oluşturuldu. Gezi Parkı protestolarının 5. yildönümünde internette açılan platform, parktaki bin 361 ağacın bilgilerini kayda geçirdi. 
Yaşam 2 Haziran 2018 - 11:21

‘Bağzı Geziciler’ isimli bir grup tarafından açılan geziparkimiz.net sitesi Gezi Parkı protestolarının 5’inci yılında, parktaki ağaçların tüm bilgilerini içeriyor.

Ekip, parktaki 1361 ağacın bilgilerini, konumunu ve 5 bin fotoğrafını topladı. Çalışmanın nedeni olarak ise şöyle denildi: “Gezi Parkı, uğruna canlarımızı kaybettiğimiz, her şeye rağmen sahip çıkmayı başardığımız, kentin merkezinde kalan birkaç parktan biri. Hepimizin parkı, içindeki yüzlerce ağacıyla İstanbul’un önemli kentsel mirasları arasında yer alıyor. geziparkimiz.net öncelikle parktaki ağaçlara sahip çıkma projesi. Bir yılı aşkın süredir devam eden envanter çalışmaları kapsamında 1361 ağaç ve çalı çeşitli açılardan fotoğraflandı, cinsleri ve özellikleri belirlendi. Şimdi sahip çıktığımız ağaçlarımızı daha yakından tanıyoruz. Gezi'nin 5. yıldönümünde açtığımız sitemizde ağaçlarımızı keşif yolculuğuna Hoşgeldiniz! Sitemiz hepimizden gelecek katkılarla gelişmeye devam edecek. Bu daha başlangıç!”

Gezi Parkı’nda huş ağacı, leylandi, alev ağacı, gülibrişim, ıhlamur, sedir, taflan, akasya, meşe, porsuk, herdemyeşil manolya gibi türlerin de araladında bulunduğu 1361 ağaç ve çalı yaşıyor.

ENVANTERDEKİ BİLGİLER ARTACAK

bianet’ten Tansu Pişkin’e konuşan sitenin yaratıcıları, şöyle konuştu:

“2017 yaz sonunda başladık. İkiye bölünmüş ikişer aylık çalışmalar oldu. İlki yaz sonu sonbahar ağaçlarıydı. Kışın bekledik. Sonra baharda tekrar yapraklanma başlayınca geri kalan kısmını çekmeye devam ettik. Gezi Parkı Derneği’ndeki botanikçi arkadaşlarımız inisiyatif kullandılar. Onlar zaten ağaçlar üzerine sürekli envanter çalışması yapıyorlardı. O çalışmadan bir liste oluşturuldu ve arkadaşlarımız gidip daha önce belediyenin yaptığı dışında özel bir numaralandırma yaptılar.

47 fotoğrafçıya bu işi paylaştırdık. İlk grup ve ikinci grupta Galata Fotoğrafhanesi’nden fotoğrafçıların, ardından bir liseden fotoğrafla ilgilenen öğrencilerin destekleriyle çekimler gerçekleşti.

Her ağacın en az beş fotoğrafını çekmeyi hedefledik. Gövde detayları, yapraklar, üzerinde varsa yemişler, her ağaçla beraber eğer onda yaşayan bir canlı varsa; arısından karıncasına, kuşundan kedisine kadar, ayrıntıları fotoğraflamaya çalıştık. Onlar da şimdi yavaş yavaş siteye eklenecek.”

geziparki
Son güncelleme: 13:34 - 02.06.2018