Sözcü Plus Giriş

Göçerler Muş’un serin yaylalarına kavuştu

Muş'un serin yaylalarında hayvancılık yapacak olan göçerler, çadırlarını kurmaya başladı. Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonucu huzur ve güven ortamının hakim olduğu Şenyayla bölgesi, hayvan sesleri ve göçerlerle renklendi.

Güncellenme: 12:06, 10/05/2021
Göçerler Muş’un serin yaylalarına kavuştu

Muş’ta uzun ve sert geçen kış mevsiminin ardından yaylalar, göçerlerle şenlendi. Yaz aylarını yaylalarda geçirecek olan göçerler, kışlık yağ ve peynir ihtiyaçlarını da burada üretecek.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların otlaklara serilmesiyle oluşan manzara eşliğinde günlerini geçiren göçerler, yaylada elektrik ve şebeke hattı olmadan doğal şartlarda yaşam sürüyor.

30 GÜN SÜREN ZORLU YOLCULUK

Kış mevsimini sıcak kentlerden Mardin`de geçirdiklerini ve bahar mevsimiyle Muş'a geldiklerini anlatan yaylacı Selam Tuğa, 30 günlük zorlu yolculuk sonrası hayvanlarla Şenyayla`ya ulaştıklarını söyledi.

Çadırlarını kurduklarını belirten Tuğa, yayladaki hayatı özlediklerini anlattı.

Tuğa, “30 günlük yolculuğumuz zorlu geçti. Sonunda Muş`un serin yaylalarına vardık. Çok şükür yaylalar huzurlu, serin, sorun yok. Yaz hazırlıkları başladı. 5 ay boyunca burada kalacağız. Sonbahar mevsiminde tekrar Mardin`e döneceğiz” dedi. (DHA)

İlginizi ÇekebilirKüs komşular aynı yere 1 metre arayla 2 merdiven yaptıKüs komşular aynı yere 1 metre arayla 2 merdiven yaptıİlginizi ÇekebilirSarıkeçili yörüğün isyanı: Göçümüze kaymakamlık izin vermiyor, ortada kaldık!Sarıkeçili yörüğün isyanı: Göçümüze kaymakamlık izin vermiyor, ortada kaldık!
Yayınlanma Tarihi:12:03,