Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gölcük Tabiat Parkı kararı yargıya taşındı!
Gölcük Tabiat Parkı kararı yargıya taşındı!
Bolu'da Gölcük Tabiat Parkı'nın dağ köşkü ve bungalovlar yapılması ve göl gazinosunun işletmeye devredilmesi yargıya taşındı. İhalenin iptali isteniyor. 
Yaşam 20 Aralık 2017 - 17:10

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bolu Gölcük Tabiat Parkı’nın özel işletmeye açılmasına yönelik dava açtı. Bir doğa harikası olan bölgenin özelleştirmeye devredilmesinin ve konaklama kapasitesinin artırılmasının doğru olmadığını belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Belediyenin böyle bir ihale yapma yetkisi yok. Milli Parklar Kanunu’nun hem işletme hem de izinler bölümünde belediyelere bir yetki verilmemiştir. Bolu Belediyesi kendi mülkiyetinde olmayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın mülkiyetinde olan ve hepimize ait bir değer olan Mili Parkı mal sahibi gibi ihaleye çıkartmaz. Bu ihale yasa dışıdır. İhaleye girende ihaleyi yapan da suç işlemektedir. Nerede görülmüştür, kiralanan yerin başka bir kiracıya devredildiği. Gölcük, Belediye Başkanının malı değil, halkındır. Kiracılığını bilecekse bilsin, yapamıyorsa bakanlığa devretsin” dedi.

‘İNSAN OLANIN VİCDANI EL VERMEZ’

Candan, yapılacak inşai faaliyetlerin ekosistemin bütünlüğünü bozacağını açıklayarak, “Yaban hayatı tahrip edilecek, konaklama kapasitesinin arttırılması ile toprak, su ve hava kirlenmesi ve benzeri çevre sorunları yaratacaktır. Gölcük'e telafisi mümkün olmayan zararlar verilmesine insan olanın vicdanı el vermez” dedi.

‘BELEDİYE Mİ, BEYLİK Mİ?’

Bolu Belediye Başkanı’nın kiracısı olduğu kamusal bir alanı kanuna aykırı şekilde ihaleye çıkartması, kamusal alanı özelleştirmeye çalışması, Bolu Beyliği gibi davranmasının cevabını yargı verecektir” diyen Candan, “Bolu Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde bir Belediye midir, yoksa beylik midir” sorusunu sordu. DHA