Göz altı torbalarına ameliyatsız çözüm

Göz altı torbaları insanı olduğundan daha yaşlı, uykusuz ve yorgun gösterir… Eskiden tek çözüm yolu ameliyat olan bu sorundan artık devrim niteliğindeki bir yöntemle kolayca kurtulmak mümkün…

Göz altı torbalarına ameliyatsız çözüm

Dr. Eylem ACAR

Sebepleri nelerdir?

– Ciltte kolajen azalması
– Uykusuzluk
– Genler
– Alerjiler
– Stres

shutterstock_412848658

Göz altı torbaları cildin uzun süreli olarak yer çekimine maruz kalmasıyla oluşur. Yine bazı diğer faktörler de göz torbası oluşumunu etkileyebilir.

Türleri

– Üç tür göz altı torbası vardır…

Birinci tür: Göz altında yağ birikmesiyle oluşan hafif göz torbaları vardır. Belirgin değildir.

goz-cevresi
İkinci tür: Gözlerin altında yarım daire şeklinde yağ toplanmasıyla oluşan göz torbalarıdır ve karşıdan bakılınca görülür

Üçüncü tür: Gözlerin altında yarım daire şeklinde çok fazla yağ toplanmasıyla oluşan göz torbaları oldukça belirgindir. Gözler şiş ve yorgun görünür.

Nasıl bir yöntemdir?

Uygulamada sivrisinek ısırığı gibi olan patentli mikro iğneleri kullanır. Cilt, radyo frekans enerjisini emer, bu sayede yeni kolajen oluşumu tetiklendiği için göz çevresindeki derinin sıkılaşması sağlanır. Genellikle 20 dakika süren tedavi süresince gözün etrafına uyuşturucu krem ve anestezi iğnesi uygulanır. Daha sonra ucunda iğne olan bir el ünitesi cihazı, cildin derinliklerine kontrollü bir şekilde ısı ve radyofrekans uygular. Bu ısı yağları eritir ve cilt için önem taşıyan kolajen oluşumunu tetikler. Tedaviden sonra narin ve hassas olabilecek cildi dinlendirmek için gözün etrafına soğutucu petler yerleştirilir.

goz-retina

Kimler için uygundur?

Yöntem deri esnekliği olan ve göz altı torbaları çok büyük olmayan hastalarda en iyi sonuçları vermektedir. Daha büyük göz altı torbaları için, göz altı torbalarının boyutları küçültülebilir ama bu süreçte birden fazla seansa ihtiyaç duyulabilir.

kuru-goz2

Avantajları nelerdir?

Göz çevresindeki deriyi ameliyat gerekmeden etkili bir şekilde sıkıştırabilen uygulama radyo frekans yöntemidir. Göz kapağı düşüklüğünü, kaz ayaklarını ve kırışıkları azaltarak genel görünüşü iyileştirir. Dinlenme süresi, acı, yara, kızarıklık ve risk taşımayan bir yöntemdir.

shutterstock_522191392

Etkisi ne zaman başlar?

En iyi sonuçları elde etmek 1 veya 2 ay alacaktır. Yine de bazı hastalarda ilk iki hafta gibi kısa bir sürede gelişme görülebilir. Etkilerin üç ila beş yıl arasında sürmesi beklenir ve gerekli olursa işlem tekrarlanabilir.