Göz tedavilerinde merak edilenler

Lazerle göz tedavilerine ve katarakt operasyonuna dair merak edilenleri, bu konularda sıkça sorulan soruları Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker cevaplıyor...

Göz tedavilerinde merak edilenler

– Göz lazer operasyonları hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?
Dünyada 27 yıldır uygulanan ve 25 yıl önce ülkemize Op. Dr. Sinan Göker tarafından getirilen lazer operasyonlarında 10 numaraya kadar miyoplar, 7 numaraya kadar hipermetroplar ile astigmatların tümü tedavi edilebilmektedir. Son yıllarda 10 numara üzeri miyoplarda göz içi lensi uygulaması emniyetli bir şekilde yapılmaktadır. Göz içi lensleri, 25 numaraya kadar miyoplara, 7 numara astigmatlara uygulanabilmekte ve görme keskinliğinde 20 puan artış elde edilmektedir. Göz dışı bir operasyon olduğu için deneyimli bir hekim tarafından, iyi bir teknikle yapıldığı takdirde kalıcı bir hasar ve körlük riski yoktur.

Op. Dr. Sinan Göker; “Bu tekniği ülkemizde 9 yıldır uyguluyoruz. Avrupa'da uygulamaya başlayan ikinci ülkeyiz. 1500'ün üzerinde hastayı bu teknikle tedavi ettik. Lazerle yakın görme tedavileri içinde supracor en iyi sonuç veren yöntemdir” diyor.

Op. Dr. Sinan Göker; “Bu tekniği ülkemizde 9 yıldır uyguluyoruz. Avrupa'da uygulamaya başlayan ikinci ülkeyiz. 1500'ün üzerinde hastayı bu teknikle tedavi ettik. Lazerle yakın görme tedavileri içinde supracor en iyi sonuç veren yöntemdir” diyor.

– Son zamanlarda çok sık sözü geçen ‘akıllı lens' nedir ve ne işe yarar?
Halk arasında ‘akıllı lens' olarak bilinen çok odaklı lensler katarakt operasyonu sırasında göz içine yerleştirilen lenslerdir. Ben 10 yılı aşkın bir süredir hastaların yüzde 90'ına bu lensleri uyguluyorum. Multifokal lenslerin teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte, hastalar katarakt ameliyatından sonra yakını iyi bir şekilde görmeye başladılar ve bu lensler çok daha sık kullanılmaya başlandı. Uzağı ve yakını iyi görmeyi sağlarken aynı zamanda orta mesafede de iyi bir görüş sağlamak amacıyla trifokal yani üç odaklı mercekleri de uygulamaya başladık. Orta mesafe dediğimiz; bilgisayar kullanım mesafesi, araba göstergesi mesafesi gibi görme kalitesinin önemli olması gereken mesafelerde görüş üç odaklı merceklerde daha netleşti. Ancak bu lensler herkese uygun olmayabilir. Kime uygulanacağının çok iyi belirlenmesi konusunda hekimin deneyimi çok önemlidir. Doğru hastaya doğru uygulama yapıldığında ve yüksek kalitede lens takıldığında hasta memnuniyeti kuşkusuz çok daha fazla olur.

Tedaviden bir gün sonra normal yaşama dönüş…

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker; “Multifokal yani iki odaklı mercekler, yakın ve uzak odağı özelliği taşımaktadır. Hastalar 40-80 cm arasındaki mesafeyi bulanık görürler. Bu mesafe günlük yaşamda az kullanılan bir mesafe olsa da, bazı hastalarda bu mesafeyi görme ihtiyacı da belirmiştir. Ancak trifokal (üç odaklı) mercekler sayesinde bu sorun da ortadan kaldırıldı” diyor.

– ‘Akıllı lens' (göz içi mercek) ameliyatı nasıl yapılır?
Katarakt ameliyatı Op. Dr. Sinan Göker tarafından 27 yıl önce ülkemize getirilen ve lazer diye bilinen fako tekniğiyle yapılmaktadır. Her göz için 5-10 dakika arasında sürer. Operasyon sırasında hasta ağrı ve acı hissetmez. Özel ilaç ve sıvılarla göz yıkanır; uyuşturulur. Tedavi; kataraktlı mercek çıkartılıp çok odaklı lensin yerleştirilmesiyle birlikte tamamlanır. Tedavinin ertesi günü, kontrolünüzden hemen sonra günlük yaşamınıza dönebilir, sosyal aktivitelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

– ‘Akıllı lens' kimlere uygulanabilir ve tedavi kalıcı mıdır?
‘Akıllı lens', kataraktı oluşmuş uzak ve yakın görme problemi olan hastalara ve gözü lazer tedavisine uygun bulunmayan yüksek gözlük numaralı kişilere uygulanmaktadır. Halk arasında ‘akıllı lens' olarak adlandırılan çok odaklı bu lensler bildiğimiz lensler gibi sürekli takıp çıkarılmaz. Bir kere takılır ve ömür boyu gözün içinde kalır.

– ‘Akıllı lensler' renkli olabilir mi?

Göz içi mercekler gözün üstüne takılan kontakt lensler gibi değildir. Göz içine yerleşildiği için dışarıdan bakıldığında belli olmaz ve renkli olamazlar.

– Yakın ve uzak görme problemi olan bütün hastalara bu lensler mi uygulanmalıdır?
Bu uygulama sonuçta bir katarakt ameliyatıdır. Katarakt cerrahisi çok daha fazla özen gerektirir. Çünkü bu lenslerin çok iyi merkezlenmesi ve hiçbir şekilde kaymaması gerekir. Ayrıca cerrahi sonrası uzakta numaranın sıfıra çok yakın olarak ayarlanması gerekir, dolayısıyla özel bir deneyim şarttır. Uzakta numara kaldığı takdirde iki ay sonra kalan numara lazerle tekrar sıfıra çekilir.

– Yakın lazer tekniği olan ‘supracor' nedir?
Kataraktı olmayan genç hastalara göz içi lensi yerine ‘supracor' adlı yakın lazer tekniğini uyguluyoruz. 40 yaş sonrasında ortaya çıkan yakını net görememe sorununa ‘presbiyopi' diyoruz. Daha önce hiç göz problemi olmayanlar da, 40 yaştan sonra kitap ve gazete okumada, dikiş dikmede veya bilgisayarda çalışmakta problemler yaşamaya başlayabilir. Yaşa bağlı gelişen yakın görme sorunu olan presbiyopi, çocuk veya gençken ortaya çıkan hipermetropi ile karıştırılmamalıdır. Presbiyopi gelişmeye başladıktan sonra kişi okuduğu kitabı, dergiyi ya da menüyü okuma mesafesi olan 35-40 cm'den daha uzakta tutma ihtiyacı duyar. Bulanık görmenin yanı sıra okurken baş ağrısı, göz ağrısı, yorgunluk ve uyku hali olur. Supracor, uzak ve yakın görüşü tek seansta düzeltebilen bir lasik yöntemidir. Kendi özel yazılımı sayesinde korneaya ‘excimer laser' uygulanarak kornea nazikçe yeniden şekillendirilir. Supracor tedavisinin amacı; gazete, restoran menüsü, bilgisayar ya da cep telefonundaki her gün karşılaştığınız yazıları gözlüksüz okuyabilmeniz için yakını görme gücünüzü iyileştirmektir. Tek seansta hem uzak hem de yakın görme sorunu düzeltilmektedir. Her iki göze de uygulanır ve 10 dakikalık bir operasyondur. Operasyon sırasında acı ve ağrı hissedilmez. Supracor için bazı uygunluk kriterleri vardır. Bunlar muayene ve ölçümlerle tespit edildikten sonra tedavi uygulanabilir. Lasik yöntemine uygun olan her göze supracor da uygulanabilir.