Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Güçlü bir kalp ve beyin için kuruyemiş tüketin
Güçlü bir kalp ve beyin için kuruyemiş tüketin
Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar kuruyemişlerin içerdikleri yağ asitleri, vitamin mineral ve bitkisel proteinlerle; obezite, şeker, kalp-damar hastalıkları, unutkanlık ve kansere karşı olumlu etkilere sahip olduğunu ortaya koydu. Bu nedenlerden ötürü, beslenmenizde bu sağlık iksiri gıdalara yer vermeyi unutmayın.
Yaşam 7 Nisan 2018 - 03:59

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman ERK

Yağdan zengin meyveler

Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi kuruyemişler, çok az su (yüzde 4-6), yüksek miktarda yağ (yüzde 65) ve bol protein (yüzde15-25) içerir. Kuruyemişlerin kalori miktarı çok yüksektir. 100 gram kuruyemiş ortalama 600-700 kalori içerir. Bu bitkisel ürünler bir arada değerlendirildiğinde, kuruyemişler ‘yağdan zengin meyveler' olarak isimlendirilebilir.

yagdan-zengin

Hangi hastalıklara karşı etkili?

Kuruyemişler, insanlık tarihi boyunca insanoğlunun yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelerle birlikte en önemli besin kaynağı olmuştur. İnsan doğasına ve genetik yapısına son derece uygun olan kuruyemişler, son yüzyılda tarım ve hayvancılığın gelişmesiyle birlikte beyaz şeker, beyaz un, süt ve süt ürünleriyle hayvansal gıdaların ön plana çıkmasıyla az tüketilir olmuştur. Oysa kuruyemişler kaliteli bitkisel protein içerir. 100 gram kuruyemişte ortalama 10-25 gram kaliteli bitkisel protein vardır. Kuruyemişler ‘arginin' adlı aminoasit bakımından zengindir. Arginin, damarları genişleten nitrik oksitin yapımına yol açar. Nitrik oksit ise kan basıncını düşürür, kalp-damar hastalığı riskini azaltır, kolesterol seviyesini düşürür.  Lif bakımından zengin olan kuruyemişler kalp-damar hastalıklarından korur, kasları geliştirir, kanser ve diyabet riskini azaltırlar. Ayrıca ruh halini pozitif yönde etkileyip, hafızayı da güçlendirirler.

hangi-hastaliklara

Miktarı ne olmalı?

Bir porsiyon, avuç kuruyemiş 30 grama tekabül eder. Kilo durumuna göre bir kişinin 50-100 gram kuruyemiş tüketmesi önerilir. Kişinin obez olup olmaması, yaptığı iş, fizik aktivite düzeyi, cinsiyeti ve yaşı tüketmesi gereken kuruyemiş miktarını etkiler. Obezlerde bir porsiyon kuruyemiş tüketmek yeterliyken, kilo sorunu olmayan ve fiziksel aktivitesi yeterli olanların üç porsiyona kadar kuruyemiş tüketmesi uygundur. Porsiyonlarda ceviz, fındık, Antep fıstığı ve bademin eşit miktarlarda yer alması uygun olabileceği gibi, içindeki omega 3 yağ asitleri nedeniyle cevize biraz daha ağırlık vermek yerinde olabilir.

buyuk2

Nasıl tüketilmeli?

Kuruyemişler çiğ olarak tüketilmelidir. Kızartma, tuzlama, yağlama, kuruyemişlerin olumlu özelliklerini ortadan kaldırır. Kabukları çıkarıldığında, ışık ve havaya maruz kaldıklarında kuruyemişler kolayca bozulurlar. Bu nedenle serin ve kuru yerlerde kabuklarıyla birlikte muhafaza edilmelidirler.