‘Gülme gazı’ felç bıraktı

İngiltere'de halk arasında 'gülme gazı' olarak bilinen Nitröz oksit bağımlısı 25 yaşındaki Kerry Donaldson felç oldu.

‘Gülme gazı’ felç bıraktı

Halk arasında ‘güldürücü gaz’ olarak da bilinen Azot Protoksit 25 yaşındaki Kerry Donaldson’ın hayatını kararttı. Donaldson, ilk kez 2017 yılında arkadaşlarıyla birlikte nitröz oksit denedi. O dönem bunu herkesin yaptığını söyleyen genç kadın kısa sürede bağımlı oldu.

Öyle ki, Donaldson, bir süre sonra neredeyse her gün ‘güldürücü gaz’ tüketmeye başladı. Bazen üç gün arka arkaya gaz çektiğini söyleyen 25 yaşındaki Donaldson, “Üç gün üst üste kullandıktan sonraki günler su bile içemez, hiçbir şey yiyemez hale gelirdim. Hasta olurdum. Günde 12 saat uyurdum. Sonra uyanır ve yeniden içmeye başlardım. Artık benim için bir döndü gibiydi.” dedi.

Kerry Donaldson

FELÇ OLDU

Ancak Londra’da yaşayan Donaldson’ın bu bağımlılığı ona çok pahalıya patladı. Önce ellerinde ve bacaklarında his kaybı oluşan genç kadın, hastaneye kaldırıldıktan sonra gerçekle yüzleşti… Felç olmuştu.

Donaldson, felç olmadan önceki süreci şu sözlerle anlattı: “‘B12 seviyelerim düşüktü, bu yüzden B12 enjeksiyonları yapılırdı. O zaman, umurumda değildi. Bana zarar verdiğini biliyordum ama umurumda değildi.’

Kerry, 2020’de sol bacağındaki hissini kaybettiğinde bağımlılığından kurtulmak istedi. Ancak her şey için çok geçti… 2022 yılının Ocak ayında ağrıları iyice artınca hastaneye kaldırıldı. Vücudundaki sinir hasarı onu yürüyemez hale getirmişti. Donaldson, “Bu duruma o gaz balonları neden oldu. Bıraktıktan sonra tedavi görmemem durumu daha kötü yaptı.” dedi.

Donaldson, Mart ayında taburcu edilmeden önce beş hafta hastanede kaldı. Şimdi ise tek başına hiçbir şey yapamıyor ve sürekli yardıma ihtiyaç duyuyor. Donaldson, ‘Bütün yemeklerimi benim için babam hazırlıyor. O benim bakıcım, onun için çok minnettarım, bana hizmet etmek için hayatında yaptığı her şeyi değiştirdi.’ dedi.

Gelinlik astarından bile uyuşturucu çıktı İlginizi Çekebilir Gelinlik astarından bile uyuşturucu çıktı Mexico City'de 1,68 ton kokain yakalandı İlginizi Çekebilir Mexico City'de 1,68 ton kokain yakalandı Moto kuryeden 2 kilo eroin çıktı İlginizi Çekebilir Moto kuryeden 2 kilo eroin çıktı
Loading...