Sözcü Plus Giriş
GALERİ Günde 3 bardak içerseniz ne olur? 4 Kasım 2017 03:12
1 Kahve içerdiği kafein sayesinde en çok bağımlılık yapan içeceklerden biri. Fakat bu bağımlılık, siz hiç farkında olmadan sağlığınıza etki edebilir.
2 Kahvenin içinde bulunan ve bağımlılık yapıcı maddelerden biri olan kafein, sinir sistemini uyararak yorgunluğu azaltır ve dikkat toplamaya yardımcı olur. Fakat kahvenin içinde bir tek kafein olmadığını unutmamak gerek.
3 İngiltere’de ve Amerika'da yapılan araştırmalara göre; günde 3 bardak kahve içmenin erken yaş ölümlerinini azalttığı ortaya çıktı.
4 Bunun nedeni ise kahve tüketiminin akciğer hastalıkları, kan dolaşımı rahatsızlıkları ve sindirim sisteminde oluşabilecek rahatsızlıkları önleyici etkisi var.
5 Bilim adamları kahvenin iyileştirici etkisinin içindeki kafein miktarından değil, antioksidan ve fenolik bileşenlerden kaynaklandığını söylüyor. Bu maddeler aynı zamanda kanser hücrelerinin oluşmasını da önlüyor.
6 Kahvenin içeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde akciğerler gelişiyor, iltihaplanmalar tedavi oluyor ve bağışıklık sistemi güçleniyor.