Gündüz inşaatçı, akşam sanatçı

Trabzonlu, 45 yaşındaki seramik ustası İlhan Koç, farklı enstrümanlar çalarak akşamları düğün ve eğlence yerlerinde müzik ziyafeti verirken gündüz de inşaatlarda çalışarak geçimini sağlamaya çalışıyor.

Gündüz inşaatçı, akşam sanatçı

İlhan Koç’un, 28 yıldır seramik ustalığının yanı sıra hiç nota dersi almadan çok sayıda enstrümanı çok rahat bir şekilde çalıp söylemesi şaşırtıyor. Küçük yaşta çalı süpürgesini saz şeklinde yaparak şarkı söylemeye başlayan Koç, zamanla farklı enstrümanları kendi çabasıyla öğrendi. Gündüzleri inşaatta akşamları ise düğün ve eğlence yerlerinde çalışan Koç, hiç duymadığı müziği bile 10 dakika dinledikten sonra çalabiliyor. Koç, hedefinin bilmediği enstrümanları en kısa zamanda öğrenerek kendini bu alanda geliştirmek olduğunu olduğunu söylüyor.

Gündüz inşaatlarda seramik ustası olarak çalıştığını akşamları ise düğün ve eğlence yerlerinde müzik yaptığını belirten Koç, “Asıl işim seramik döşemek. Seramik haricinde akşamları ve hafta sonları düğünlerde, eğlence yerlerinde müzik icra ediyorum. Hiç müzik eğitimi almadım. Çocukluk yaşlarımda eski süpürgeleri saz şeklinde yaparak çalmaya başladım. Daha sonra elime farklı enstrümanlar geçti. Genellikle düğünlerde çalan ustalar olsun, televizyondaki müzik programları olsun, eski sarmalı kasetler olsun bunlara bakarak dinleyerek farklı enstrümanları yavaş yavaş çalmaya başladım. Şu an kemençe, bağlama, davul, kaval, zurna, org, ud çalabiliyorum. Bilmediğim enstrümanlar arasında keman var. Keman, kanun, tulum çalmayı çok istiyorum. İnşallah onları da ileride başaracağız. Gündüzleri işe gidiyorum seramik döşüyorum akşamları da program varsa programa gidiyorum. Özellikle Cumartesi ve Pazar günleri çok yoğun oluyorum. Hafta sonları eğlenceler düğünler daha yoğun oluyor. Bu şekilde 28 yıldır ikisini bir arada devam ettiriyorum. Çevremden çok güzel olumlu tepkiler alıyorum. Bu durum da hoşuma gidiyor” dedi.

MESAİ ARKADAŞLARINA MÜZİK ZİYAFETİ VERİYOR

Çalıştığı inşaata getirdiği enstrümanları zaman zaman çalarak mesai arkadaşlarına moral veren Koç, “İnsan iş elbisesini giyip inşaat geldiği zaman ister istemez bazen moral olarak çöküntü yaşayabiliyor. Ancak bir müddet sonra mesai arkadaşlarım canlı müzik eşliğinde kendilerini müziğin ritmine kaptırarak neşeleniyorlar ve bu sayede performansları artıyor. İşe gitmediğim zamanlar arkadaşlarım beni arıyorlar. Dolayısıyla aranan kişi oluyorsun o da insanın hoşuna gidiyor. Müziğe genel olarak bakıyorum. Türk Halk Müziğini de seviyorum, batı müziğini de seviyorum, Karadeniz müziğini de hepsini seviyorum. Müziklerin hepsi kafama bir şekilde yerleşiyor ve daha sonra bunları enstrümanlara yansıtarak icra etmeye çalışıyorum. Bilmediğim bir müziği bile 10-15 dakika dinledikten sonra icra edebiliyorum. Meslek lisesi mezunuyum” şeklinde konuştu. (İHA)