Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gündüz onkolog, gece müzisyen
Gündüz onkolog, gece müzisyen
Yrd. Doç. Dr. Onkolog Tayfun Hancılar, gündüz doktor olarak hastalarına hizmet verirken, geceleri sahne alıyor. Müzik aşkını bir albümle taçlandıran Hancılar, müziği kanser tedavisi gören hastaları üzerinde uzun süredir kullandığını söylüyor.
Yaşam 1 Haziran 2018 - 14:51

Onkolog Yrd. Doç. Dr. Onkolog Tayfun Hancılar, gündüz doktor olarak hastalarına hizmet verirken, geceleri sahne alıyor. Müzik aşkı ve doktorluğu aynı anda götürmeyi başaran Hancılar, müziğin insan ruhu üstündeki olumlu etkilerini radyoterapi ve kanser tedavisi gören hastaları üzerinde uzun süredir kullandığını açıkladı.

“MÜZİK ANKSİYETEYİ AZALTIYOR”

Gündüzleri onkoloji servisinde hastalarına kendi şarkıları ile terapi vererek pozitif iletişim kuran doktor, sözü ve müziği kendisine ait olan ”Engel Olamam” adlı şarkısını tüm sevenleriyle buluşturan Onkolog Tayfun Hancılar ”Müzik elbette kanseri tek başına tedavi etmez, ama kemoterapi ve radyoterapi esnasında yapılan müzik yayınlarının hastanın anksiyetesini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.  Kanser hastalarının tedavi esnasında sanatsal faaliyette bulunması hastanın gerilimini azaltır ve tedavi toleransını arttırır. Müzik yapmaktan asla vazgeçemem, söz yazıyorum beste yapıyorum ve okuyorum. Bu yüzden önümüzdeki günlerde tedavi sürecini bitirmiş hastalarımdan oluşan bir koro ile konser vermeyi planlıyoruz” dedi.