Sözcü Plus Giriş
GALERİ Güneş diğer gezegenlerde nasıl görünüyor? 17 Mart 2019 05:21
1 Merkür: Güneş’ten 58 Milyon, Dünya’dan 92 Milyon uzaklıkta olan en minik gezegenimizdir. (Pluton’u gezegenden saymadık, kusura bakmayın.) Aynı Zamanda Güneş’e en yakın gezegen olduğu için burada görülen Güneş görüntüsü çok parlak ve çok büyük.
2 Venüs: Güneş’e yakınlık olarak sıraladığımızda ikinci sırayı alan Venüs, sıcaklık olarak ise en sıcak komşumuz. Öyle ki, Güneş’e sadece 108 Milyon kilometre uzaklıkta olmasına rağmen yeryüzünden Güneş’i net biçimde görmeniz imkansıza yakın. Bunun da sebebi atmosferini kaplayan bol karbondioksit ve durmadan patlayan volkanlar.
3 Dünya: Gezegenimizde Güneş’in nasıl göründüğünü bilmeyen yoktur herhalde. Buradaki çizimde de bir Güneş tutulmasını görüyorsunuz.
4 Mars: Yakın gelecekte gidip yerleşeceğimiz yeni yuvamız Mars’taki Güneş görüntüsüne şimdiden kendimizi hazırlayalım. Dünya’dakinden biraz daha küçük ve daha az parlak bir görüntüye sahip.
5 Jüpiter: Güneş’ten tam tamına 779 Milyon kilometre uzakta, sistemin en büyük gezegeni ünvanını elinde bulunduran dev gezegenimizin uydusundan (Europa) Güneş görüntüsü tam olarak bu şekilde. Boşuna dev demiyoruz tabi ki.
6 Satürn: Etrafındaki halkalardan da anlaşılacağı üzere bu çizim Satürn’e ait. Güneş’e 1.43 Milyar kilometre uzaklıkta olunca Güneş de ufacık bir nokta gibi gözüküyor. Satürn’de görebileceğiniz en parlak Güneş de çizimdeki kadar. Dünya’da Güneş batarken bile daha fazla parlaklık sağlıyor diyebiliriz.
7 Uranüs: Güneş’ten 2.88 Milyar kilometre uzaklıkta ve Satürn gibi halkalara sahip komşumuz, Buz Devleri sınıfına girmektedir. Halkaları genellikle 1 metre çapında ve 10 adettir. Bu özelliği pek bilinmeyen dondurucu gezegenimizin 27 tane de uydusu bulunmaktadır. Bu çizim de uydusu Ariel’den.
8 Neptün: Atmosferinde yoğun olarak metan, etan ve asetilen bulunan bir diğer Buz Devi Neptün’ün uydusundan Güneşin ve kendisinin görünümü de bu şekilde. Gezegenin içinden ise Güneş’i görmek imkansız.
9 Pluton: Cosmos’un en sevilen gezegeni olan Pluton’dan güneş görünümü tam olarak bu çizimdeki gibi. Eğer orada yaşayan komşularımız olsaydı, her gün Dünya’daki iş çıkışı saatinin Güneş’i ile yaşayacaklardı.