Sözcü Plus Giriş
GALERİ Günlük hayattan dikkatimizi çekmeyen ayrıntıların anlamları 2 Ekim 2018 02:47
1 Kot pantolondaki minik cepler: Çoğumuz kot pantolonlarımızın minik ceplerinin ne işe yaradığını anlamayız. Zira o bölüm para ya da başka bir şey koymak için ziyadesiyle küçük ve dar. Bu cepler aslında 1800’lerde kullanılan zincirli cep saatlerini koymak için tasarlanmış.
2 Cep kenarlarındaki düğmeler: Levi Strauss ilk kot pantolonu ürettiğinde en büyük problem, pantolonu giyen işçilerin hareketlerinden ötürü sık sık yırtılma sorunlarının görülmesiydi. (O dönemler kot pantolonu en çok altın işçileri giyiyordu.) Bu düğmeler de esasında yırtılma problemlerini engelleyebilmek için yapılmıştı.
3 Converse ayakkabılardaki delikler: Converse’in kenarındaki anlamsız gibi görülen deliklerin amacı havalandırmak. Ayrıca, uzun olan bağcıkları bağlamak için ekstra bir alan olarak da düşünülmüş çünkü Converse aslında bir basketbol ayakkabısı olarak üretilmiş.
4 Kapıları kilitli bir arabadan kaçmanız gerekirse: Kafalığı (koltuk başlığı) yerinden çıkarın ve metal çubuklarıyla camı kırın.
5 Dizüstü bilgisayarlarda bulunan bu küçük delik: Çoğu kişi bunun önemsiz bir ayrıntı olduğunu düşünüyor olabilir. Ancak bu minik delik, bilgisayaranızı korumanızı sağlamak için yapılan bir ayrıntı...
6 Pek çok kişi dikkat etmiyor; ancak iPhone'unun arkasında kameranın yanında bulunan deliğin ne işe yaradığını pek bilen yok. Peki bu minik delik ne işe yarıyor dersiniz? İki kamera arasında görünen o minik delik siz arka kamerayı kullanırken devreye giren mikrofon bölgesi.
7 Dikiz aynasındaki bu küçük düğmenin ne olduğunu biliyor musunuz?: Aynanızın arka tarafındaki göz alması engelleyicisini aktif ediyor. Gözünüzü rahatsız eden ışık, başka yere yansıtılır.