Güzergah kısalsın diye ölüme yürüyorlar

Trabzon'da Değirmendere üzerine kurulan 60 metre uzunluğundaki çelik halatlara bağlı ahşap asma köprü, zamanla tahrip oldu. Vatandaşlar 150 metre mesafedeki beton köprüyü kullanmak yerine güzergah daha kısa olduğu için asma köprüden geçiyor.

Güzergah kısalsın diye ölüme yürüyorlar

Değirmendere Deresi üzerinde 30 yıl önce 60 metre uzunluğunda, 1,5 metre genişliğindeki çelik halatlarla bağlı ahşap asma köprü inşa edildi.

Zamanla deforme olan ve tahtaları çürüyen köprü için çelik ağlar ve tahtalarla yama yapılarak tedbir alındı.

Kutlugün ve İncesu mahallelerine ulaşımı sağlayan asma köprüye alternatif olarak 150 metre mesafede beton köprü de inşa edildi.

Ancak mahalle sakinleri daha kısa güzergâh olması nedeniyle tehlikeye rağmen asma köprüyü kullanıyor.

“ONARIMINI KENDİMİZ YAPIYORUZ”

Daha kısa yol olduğu için asma köprüyü kullandıklarını ifade eden Hasan Karakaş, “90 yılında sel olunca evlerimize ulaşımı sağlayan taş köprü yıkıldı. Burada evleri bulunan insanlar da evlerine ulaşabilmek için bu köprüyü kendi imkânları ile yaptı. Evlerimize daha yakın diye genellikle asma köprüyü tercih ediyoruz. Onarımını kendimiz yapıyoruz. Çelik halatlarla gerdirilmiş sağlam bir köprü bize göre. Alıştık, korkmuyoruz da” dedi.

“BİR ÇARE BULUNSUN İSTİYORUZ”

Zaman zaman köprüde kazalar yaşandığını belirten Nebiye Yazıcı, “Köprü yıllardır burada. Sürekli bu köprüyü kullanıyoruz. Sürekli kırılıyor, kendimiz tamir edip kullanmaya devam ediyoruz. Tehlikeli bir köprü ama kullanırken alıştık, korkmuyoruz. Düşersek de bir şey olmaz diyoruz. Tahtaları kırık zaten. Üzerine demirden sağlamlaştırma yaptılar ama o da yırtıldı. Çok sakıncalı bir köprü. O kadar yol dolaşıp taş köprüden geçemiyoruz.  Bir çare bulunsun istiyoruz” diye konuştu.

KÖPRÜ GÜÇLENDİRİLECEK

Asma köprünün güçlendirilmesi için yetkililer harekete geçti. Vatandaşların 30 yıl önce kendi imkanları ile yaptırdığı köprünün giriş ve çıkış noktalarının şahıslara ait tapulu arazi üzerine olduğu, köprünün güçlendirilmesi için Devlet Su İşleri ile Ortahisar Belediyesi’nin ortak çalışma yapacağı öğrenildi. (DHA)

 

Loading...