Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu sorusu 14 Eylül: Koltukta duran küçük yastıklara ne denir? Küçük yastıkların adı…

Hadi ipucu sorusu belli oldu. 20:30'da başlayacak Hadi ipucu sorusu "Küçük yastıkların adı" oldu. Peki, Koltuklarda duran küçük yastıkların adı nedir? İşte, 14 Eylül Hadi ipucu sorusu...

null
Güncellenme: 20:00, 14/09/2018
Hadi ipucu sorusu 14 Eylül: Koltukta duran küçük yastıklara ne denir? Küçük yastıkların adı…

Hemen hemen her evde görülen koltuklardaki küçük yastıklar Hadi yarışmasında ipucu sorusu oldu. Bu akşam 20:30’da başlayacak olan 14 Eylül günü Hadi ipucu sorusu olarak paylaştığı “küçük yastıkların adı” yarışmacıların merak konusu oldu. Peki, küçük yastıklara verilen ad nedir? İşte, 14 Eylül Hadi ipucu sorusu…

KOLTUK ÜZERİNDE DURAN KÜÇÜK YASTIKLARA NE DENİR?

14 Eylül Hadi yarışmasında “Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız ama adını bilmediğimiz bazı ev eşyaları vardır. Fotoğrafta da gördüğümüz üzere koltuğun üzerinde bir sürü yastık bulunmakta. Bu küçük yastıklara başka bir isim daha deniliyor. Acaba ne denildiğini biliyor muyuz? Öğrendikten sonra hala yastık demeye devam edebiliriz tabi” sorusu soruldu. Saat 20.30`da başlayacak Hadi bilgi yarışması oyununda sorunun cevabı: Kırlent.

İlginizi ÇekebilirHadi ipucu yayınlandı: Johhny Cage desek, Scorpion hangi dövüş oyununda yer alıyor?Hadi ipucu yayınlandı: Johhny Cage desek, Scorpion hangi dövüş oyununda yer alıyor?

KIRLENT NEDİR?

Küçük yastıklara verilen kırlent adı, Fransızca’daki Guirlande sözcüğünden geliyor. Çiçekli süslerin genel adı anlamını taşıyor. Fransızca sözcüğün kaynağı da saç örgüsü gibi yapılara İtalyanca’da “Ghirlanda” denilmesidir.

TDK’ya göre kırlentin iki tanımı vardır; 1. Çiçek veya yaprak işlemeli süs. 2. İşlemeli veya işlemesiz bir tür küçük yastık.

Kırlent başın altına koymak veya sırtı dayamak için kullanılan içi yün, pamuk, kuş tüyü, ot vb. ile doldurulmuş küçük yastıklardır.

Kırlentler koltuk, kanepe, divan ve yatak üzerinde kullanışlı ve dekoru tamamlayan unsurlardır. Bunlar Türk toplumunda çok kullanılmış asırlarca evin en önemli eşyalarından biri olmuştur.

Yayınlanma Tarihi:19:10,