Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu sorusu: Ramil Guliyev hangi alanda altın madalyalar aldı? (27 Eylül)

27 Hadi İpucu sorusu belli oldu. Ramil Guliyev Hadi yarışmasının ipucu sorusu oldu. Hadi ipucu sorusu; Ramil Guliyev hangi alanda yarışarak altın madalyalar almıştır? Peki Milli sporcu hangi alanda altın madalya kazandı?

Güncellenme: 20:24, 27/09/2018
Hadi ipucu sorusu: Ramil Guliyev hangi alanda altın madalyalar aldı? (27 Eylül)

Hadi yarışmasında Ramil Guliyev ipucu sorusu oldu. Bu akşam yarışmada spor gecesi olduğu için soruların tamamı sporla ilgili olacak. Hadi İnstagram hesabından ipucu sorusunu, “Spor Gecesi’nin ipucu Ramil Guliyev’den geliyor. Dünya ve Avrupa şampiyonlarındaki başarıyla ismini hepimiz duymuşuzdur. Peki hangi alanda yarışarak altın madalyalar kazanmıştır?” şeklinde paylaştı. İşte Ramil Guliyev hangi alanda altın madalya aldı sorusunu yanıtı…

HADİ İPUCU SORUSU

Ramil Guliyev sprint atleti olarak altın madalya kazanmıştır.

european-championships-athletics-ramil-guliyev

RAMİL GULİYEV KİMDİR?

Ramil Eldar oğlu Quliyev, 29 Mayıs 1990, Bakü), Azerbaycan kökenli Türk sprint atleti. 2011 yılında Türk vatandaşı olmuştur. Türk vatandaşlığına geçişi, Azerbaycan Atletizm Federasyonu tarafından öfkeyle karşılandı. 2012 yılında Londra’da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edebilmesi Azerbaycan Atletizm Federasyonu’nun iznine bağlıydı ve yetkili kurumdan izin çıkmadı. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına kadar ulaştırılsa da Azerbaycan Atletizm Federasyonu kararından dönmeyeceğini kesin olarak bildirdi.

2009 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’nda Azerbaycan adına mücadele etti. 100 metrede gümüş madalya, 200 metrede ise altın madalya kazandı.

100 metre ve 200 metre yarışlarında, ulusal ve uluslararası gençler rekorlarının sahibidir. Ayrıca 200 metre Avrupa gençler rekoru ve 60 metrede ulusal gençler rekorunun da sahibidir. 200 metredeki zamanı, genç atletlerdeki en hızlı ikinci derece olup en hızlı zaman Usain Bolt’a aittir. 2009 yılında dağıtılan Avrupa Atletizminde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü’nde ikinci oldu. 2017 yılında 100 metre yarışında elde ettiği 9,97’lik derece ile 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan üçüncü beyaz atlet oldu. Antrenörlüğünü Oleg Mukhin yapmaktadır.

ramil-guliyev-depophotos_16_9_1538047573

RAMİL GULİYEV AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU

Ağustos ayında gerçekleştirilen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda erkekler 200 metre finalinde milli atlet Ramil Guliyev, altın madalyanın sahibi oldu.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın üçüncü gün akşam seansında erkekler 200 metre finali koşuldu.

Milli atlet Ramil Guliyev, 19,76’lık derecesiyle şampiyona ve Türkiye rekoru kırarak altın madalya elde etti. 2017 Londra Dünya Şampiyonası’nda da altın madalya kazanan Guliyev, kariyerinin ilk Avrupa şampiyonluğuna rekor kırarak ulaştı.

Büyük Britanyalı Nethaneel Mitchell-Blake 20,04’lük süresiyle gümüş, aynı dereceyle İsviçreli Alex Wilson da bronz madalya elde etti.

HADİ 12.30 SORUSUNUN CEVABI

SORU: Bazı hastalıklar vardır ki hastalık olduğunu kanıtlayamadığımız zaman ciddi sonuçlara yol açabilir. Bunlardan en önemlilerinden biri ihtiyacı olmadığı halde çalma dürtüsüne sahip olanlar. Peki bu hastalığa ne denildiğini biliyor muyuz?

CEVAP: Kleptamoni

Yayınlanma Tarihi:19:22,