Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu sorusu: Melpomeni Batığı nerede? Melpomeni Batığı nedir?

Hadi ipucu sorusu belli oldu. 16 eylül Hadi yarışmanın ipucu sorusu gecenin en zor sorusu olacak 'Melpomeni Batığı' oldu. Peki Melpotemi Batığı nerededir? Melpomeni Batığı nedir?

Güncellenme: 20:11, 16/09/2018
Hadi ipucu sorusu: Melpomeni Batığı nerede? Melpomeni Batığı nedir?

1904 yılında Çanakkale Boğazı’nın geçerken sulara gömülen Yunan bandıralı “Melpomeni Batığı”, içerisinde bulundurduğu hediyelerle paha biçilemiyor. Önemli dalış merkezlerinden olan Melpomeni Batığı hadi ipucu sorusu oldu. İşte Melpomeni Batığı hakkında bilgiler…

MELPOMENİ BATIĞI

İngiliz yapımı bir buharlı gemi olan Melpomeni, paha biçilmez hediyelerle, kıymetli eşyayla yüklüydü. İstanbul’a doğru yola çıkan talihsiz gemi, Çanakkale Boğazı’ndan geçerken fırtınaya yakalanarak sulara gömülmüştü. Gemi mürettebatının büyük bir kısmı Babakale açıklarında batan gemiden değerli malzemeyi kurtarmaya çalışırken boğularak ölmüştü. Dalış turizminin ve o bölgenin önemli turizm kaynaklarından olan bu gemide bulunan hediyelerin ne amaçla orada olduğu bilinmiyor.

melpomeni-batigi

KARISININ ADINI VERDİ

Geminin yapımı 1879'da bitmiş ve Lady Olive adıyla suya indirilmiştir. 76m uzunluğunda ve 9m genişliğindeydi. Çeşitli şlerde kullanılan gemiş son olarak P.M. Lemos tarafından alındı ve Lemos gemiye karısının adını yani verdi ve geminin adı Melpomeni oldu. Bu isim Yunan mitolojisindeki ilham perilerinden biri olan Melpomene ile ilintili olabilir.

İlginizi ÇekebilirHadi ipucu sorusu: Avrupa Yakası'nın babası Tahsin Sütçüoğlu'nu canlandıran kimdir?Hadi ipucu sorusu: Avrupa Yakası'nın babası Tahsin Sütçüoğlu'nu canlandıran kimdir?

MELPOMENİ BATIĞI 1 ASIRDIR SUYUN ALTINDA

Tam bir asırdır, denizin 57 metre altında yatan “Melpomeni batığı” yıllar sonra, ilk kez tüm detaylarıyla görüntülendi. Dalgıç eğitmeni ve su altı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan’ın çektiği görüntüler tek başına bir belgesel olmaya yetecek kadar gizemli ve malzeme dolu. Görüntülerde, gemide birçok değerli eşyanın yanı sıra dönemin Osmanlı Padişahı’na hediye edilmek üzere İngiltere’den gönderilen 3 spor otomobil de bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi:14:49,