Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hamilelere zika virüsü uyarısı
Hamilelere zika virüsü uyarısı
Aşısı bulunamayan zika virüsü, dünyanın kabusu haline geldi.
Yaşam 6 Nisan 2016 - 23:09

Aşısı bulunamayan zika virüsü, dünyanın kabusu haline geldi. Sivrisinek ısırması gibi pek çok yolla bulaşabilen virüs, anne karnındaki bebeklerin kafalarının anormal küçüklükte olmasına ve beynin yetersiz gelişimine yol açabiliyor…

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan Özen, anne adaylarının ve çocuk sahibi olmayı düşünen kadınların zika virüsüyle ilgili merak ettiği soruları ŞIK okurları için yanıtladı…

Hamileler zika virüsünün varlığının bildirildiği ülkelere seyahat edebilir mi?
Dünya Sağlık Örgütü tarafından hamile ya da hamile kalmayı planlayan kadınların zika virüsünün bulaşma riski taşıyan ülkelere zorunlu olmadıkça seyahat etmemeleri öneriliyor. Bu virüsün görüldüğü ülkelerin sayısı ise sürekli artıyor.
Zika virüsü anne adayını ve bebeğini nasıl etkiler?
Brezilya'da hamilelik sırasında zika virüsü enfeksiyonu geçiren kadınların doğurduğu bebeklerde kafa ve beynin yeterli gelişmemesi yani bilimsel adıyla mikrosefali sayısının artması nedeniyle bu ilişkiden şüpheleniliyor. 2015 yılı eylül ayında zika virüsüyle ilişkili mikrosefalik bebek sayısının dört bini aştığı görülüyor.
Hamilelerin zika virüsünün bulunduğu ülkelere gitmeleri gerekirse nelere dikkat etmeleri gerekiyor?
Öncelikle sivrisinek ısırmasını engellemek gerekiyor. Resmi kurumlarca onaylanmış ve hamilelerin kullanabileceği sinek kovar maddeler kullanmak, cildi açıkta bırakmayan kıyafetler tercih etmek, şapka takmak alınması gereken önlemler arasında başı çekiyor.

Virüs kanda bir hafta kalıyor…

Zika virüs enfeksiyonu geçirmek ileride doğacak bebeği etkiler mi?
Hamile olmayan bir kadının zika virüs hastalığı geçirmiş olmasının ileride olası hamileliğinde bebeğini etkileyip etkilemeyeceği henüz bilinmiyor. Ayrıca, zika virüs enfeksiyonuna bağlı mikrosefali veya başka sorunu olan bir bebek doğurmuş bir kadının diğer hamileliklerinden doğacak bebeğinin bu durumdan tekrar etkilenip etkilenmeyeceği de henüz netlik kazanmamış durumda.
Zika virüs enfeksiyonu olan bir ülkeyi ziyaret edenler test yaptırmalı mıdır?
Zika virüsü bulunan ülkeleri ziyaret sırasında veya döndükten sonra iki hafta içerisinde ateş, döküntü, eklem ağrısı ve gözlerde kızarıklık gibi şikayetleri olanların mutlaka test yaptırması gerekir.

Zika virüs enfeksiyonu olan bölgeleri ziyaret edip dönen kadınlar hamile kalmak için ne kadar süre beklemelidir?
Zika virüsü enfekte olan kişinin kanında yaklaşık bir hafta kalıyor. Virüs kandan temizlendikten sonra hamile kalınması durumunda, bebekler için risk olmadığı düşünülüyor.
Doğuma yakın zamanda zika virüsü enfeksiyonu geçiren kadın, doğum esnasında bebeğine virüsü geçirirse, mikrosefali gelişme riski nedir?
Günümüzdeki tüm raporlar, kadınların hamilelikte enfeksiyon geçirmesi sonrasında doğan bebeklerinde mikrosefali bildiriyor.
Zika virüsü hastalığı nasıl tedavi edilir?
Hastalığın özgün bir tedavisi ya da önleyici bir aşısı henüz yok. Tedavisinde tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi istirahat, sıvı alımı, hekimin önereceği ateş düşürücü ve ağrı kesiciler geçerli. Enfeksiyondan korunmak için hastalığın görüldüğü bölgelerde sivrisinek ısırıklarından korunmak esastır.