Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hande Kader için tek yürek
Hande Kader için tek yürek
Milletvekillerinden aktivistlere, oyunculardan LGBTİ bireylere kadar yüzlerce kişi, katledilen Hande için bir araya geldi
Gamze KAYA
Yaşam 22 Ağustos 2016 - 16:12

Geçtiğimiz günlerde tecavüze uğradıktan sonra yakılan ve cesedi Zekeriyaköy’de bulunan Hande Kader için yüzlerce kişi Taksim Tünel çıkışında buluştu.

hande2

LGBTİ önderliğinde yapılan basın açıklamasında, trans cinayetlerine ve tecavüzlere karşı sunulan yasa talebi gündeme getirildi. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun da destek verdiği eylemde homofobik nefret cinayetlerine kurban gidenler anıldı.

“CİNSEL YÖNELİM TEMEL BİR HAKTIR”

Tanrıkulu Sözcü’ye verdiği röportajda şu ifadelere yer verdi:

Yaşamım insan hakları mücadeleleriyle geçti. Nefret suçlarına karşı mücadele etmeye devam edeceğim. Cinsel yönelim tercihi temel bir insani haktır. Her insanın buna saygı duyması ve anayasanın da bu doğrultuda ilerlemesi lazım. Parlamentoda bunun mücadelesini vermeye devam edeceğim. Ve elbette bunun zaferine, toplumun bütün kesimlerinin birleşmesiyle kavuşacağız. Bu nedenle herkesi dayanışmaya çağırıyorum. Cinsel yönelim temel bir haktır. Demokrasiye inanıyorsak gereğini yerine getirmek zorundayız. Demokrasiyi ancak bu şekilde bir yerlere getirebiliriz.

hande5

HDP’li Kerestecioğlu ise yaptığı açıklamada, “Yıllardır birlikte LGBTİ bireyler için mücadele veriyoruz. Ancak son günlerde ne yazık ki şiddetin türünü de değiştirdiler. Diri diri yakılmanın, şiddetin, katliamların önünü ancak birlikte mücadele ile alabiliriz. Eril, militarist, erkek egemen şiddet her yolu kuşatmış durumda. 9 aylık bir bebeğe dahi tecavüz eden bir egemenle kuştılmış durumdayız. Anayasa bir toplumsal uzlaşma metnidir. Anayasalarda herkese yer olması gerekir. Yıllardır talep edilen cinsiyet kimliği, cinsel yönelim gibi kavramların eşit muamele ve hakla anayasada yer alması gerekmektedir” dedi.

hande4

“TRANS CİNAYETLERİ POLİTİKTİR”

Gazeteci Michelle Demishevich ise Antep’te yaşanan olaylara dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

Kadınlar her geçen gün katlediliyor. Hande Kader daha dün yakılarak katledildi. Bizler, Handeler ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Özgecan Aslan’a yapılanla Hande’ye yapılan aynı şeydir. ‘Hande Kader Yasası’ talebinde bulunuyoruz. Artık haklarımızın, toplum tarafından engellenmesini istemiyoruz. Hepimiz eşit haklara sahibiz. Bizler de anayasa tarafından korunmak istiyoruz.

hande6

LGBTİ’LİLER NE İSTİYOR?

Anayasanın her bireye eşit haklar tanımasını istiyorlar. LGBTİ’liler; bir sokak köşesinde, bir çöp konteynırının dibinde, bir baba kurşunuyla, bir uçurumun kenarından itilerek katledilmek istemiyor. LGBTİ’liler, kuytu bir köşede tecavüze uğramış bedenlerinin küllerinin polis tarafından toplanmasını istemiyor. En önemlisi ise faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasını istiyorlar…

hande7

Son olarak şunu söylüyorlar: Ecelimizle ölmek istiyoruz!

hande1
Son güncelleme: 17:01 - 22.08.2016