Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hasankeyf’te 12 bin yıllık kayalar dinamitle patlatılıyor
Hasankeyf’te 12 bin yıllık kayalar dinamitle patlatılıyor
12 bin yıllık tarihe sahip olan Hasankeyf'in bazı bölümleri dinamitle patlatılıyor. Binlerce yıllık kayaların 'tehlike arz ettiği' gerekçesiyle gerçekleştirilen patlama, antik kale ve çevresine zarar veriyor. 
Yaşam 14 Ağustos 2017 - 17:51

Hasankeyf Antik Kenti'nde binlerce yıllık kayalar, tehlike arz ediyor gerekçesiyle patlatılıyor. Dinamitle gerçekleştirilen patlamalar, çevreye zarar veriyor.

Hasankeyfi Yaşatma Girişimi, patlamayla ilgili tepki gösterdi. “Yerinde yapılan inceleme ve gözlemlerde tehlike arz etmeyen ya da düşme ihtimali az olan kayaların da düşürülmeye çalışıldığı görülmüştür” denilen açıklama şöyle:

“Bu kayaların düşürülmesi çalışmalarında dinamit tarzı patlayıcılar kullanılmaktadır. Bu patlamalar diğer kayalarda da titreşimlere neden olmakta, kalenin doğal yapısı bozulmaktadır. Patlamalardan dolayı oluşan ses yerel halkta -özellikle çocuklarda- korkuya neden olmaktadır. Bunun yanında kayaların düşürülmesi çalışmalarında oluşan toz-duman esnafların da çalışmalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca kayaların düşürüldüğü yerlerde kilise kalıntıları ve eski kayadan yapılmış şaraplıklar bulunmaktadır. Düşen kaya parçaları kilise kalıntılarına ve şaraplıklara geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir.

 

DOĞAL TARİH BETONLA İZOLE EDİLİYOR

Vadi eko-sistemin üzerine kurulmuş kale mağaraları, kuyuları ve gizli geçitleri olan bir yerdir. Vadinin etrafı çevrilemez. Kale altı ve üstü kireçten oluşan bir yapıdır. Etrafı beton ile çevrilirse bile su sızacaktır. Ayrıca Hasankeyf'in kale yapısı yumuşak olduğu, baraj gölü yükselmekle beraber su ile temas edilmesi halinde aşınmanın ve bunun da büyük ihtimalle yeni yıkımlara neden olacağı bilinmektedir. Mağaralara ve vadilere dolgu yapılması, perde betonla kalenin izole edilmesi, kayaların zorla düşürülmeye çalışılması 12 bin yıllık Hasankeyf'in doğal tarihine zarar vermektedir. Doğal tarihin betonla izole edilip yapılacak antik liman turizmi canlandırmayacaktır. Bu proje ile binlerce yıllık tarih, yaşanmışlıklar kaybolacaktır. Bu proje bilimsel olmadığı gibi kültür varlıklarını koruma kanununa uygun değildir.”


Son güncelleme: 18:46 - 14.08.2017